Emekli dul ve yetime çorba parasini çok görmeyin

ANKARA - Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Baskani Zeki Sezer, halen TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda olan Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarisi'nin kayit disiligi artirarak sorunlari çözmek yerine daha da büyütecegini savundu.

DSP Genel Baskani Sezer yaptigi yazili açiklamada, bayram öncesinde Ekonomik ve Sosyal Konsey’de ele alinan Sosyal Güvenlik Reformu’nun (Sosyal Sigortalar ve Genel Saglik Sigortasi Yasa Tasarisi) aylik baglama oronlarini düsürdügünü iddia etti. Söz konusu tasarinin; emekli ayliklarinin hesaplanma yöntemini degistirerek, alt siniri kaldirarak, emekli, dul ve yetim ayliklarinin önemli ölçüde azaltilmasini öngördügünü savundu. Emekli, dul ve yetimlerin agir bir geçim sikintisi altinda ezildigine isaret eden Sezer, “Aldiklari ayliklar yoksulluk sinirinin altindadir. Bu ayliklari daha da azaltarak reform yapilmasi ne sosyal devlet ilkesiyle ne insan haklariyla bagdasir.” dedi. Hükümete de seslenen Sezer, “Emekli, dul ve yetime çorba parasini çok görmeyin. Kimsenin yarin ne olacagi belli olmaz. Bir gün herkes çorba parasina muhtaç duruma düsebilir” ifadelerine yer verdi.

Yasa tasarisinin sorunlari çözmek yerine yeni adaletsizlikler ve sistemde tam bir kargasa ortaya çikaracagini ileri süren Sezer, açiklamasina söyle devam ettti: “Kisiler, sosyal güvenlik sisteminden yeterince hizmet alamayacak, saglik hizmetlerinin de kapsami daralacaktir. Emeklilik kosullarinin acimasiz ölçüde agirlastirilmasi, bir çok kisinin emeklilik hakkini ömür boyu elde edememesi sonucunu doguracaktir. Bütün bunlar sisteme olan ilgiyi azaltacak, halen yüzde 52’lere varmis bulunan kayit disi istihdam daha da artacaktir. Oysa sosyal güvenlik sisteminin sorunlari, kayit disiligi artirarak degil, azaltarak çalisan herkesin sisteme katilimini ve katkisini saglayarak çözülebilir. Hükümetin soruna bu açidan yaklasmasi ve sosyal taraflarin temsilcisi durumundaki kuruluslarla mutlaka uzlasi saglamasi gerekir.”