Emekli Karakuvvetleri Komutani Yalman ‘Türkiye Cumhuriyeti AB’nin sanal dayatmalariyla karsi karsiya’

ISTANBUL - Osmanli Devleti'nin Bati'nin dayatmalarini yerine getirdigi için battigini dile getiren Emekli Kara Kuvvetleri Komutani Aytaç Yalman, Türkiye Cumhuriyeti'nin de Avrupa Birligi'nin sanal dayatmalariyla karsi karsiya oldugunu söyledi.

‘Etnik Milliyetçi’lik ve Terör’ baslikli bir konusma yapan Yalman, etnik milliyetçilik ve terör konusunun Osmanli dönemi ve Cumhuriyet dönemi de dahil olmak üzere her zaman sicakligini korudugunu kaydetti.

Küresellesme süreci nedeniyle milli devlet yapilarinin parçalanmasi için etnik kimlikçilik, cemaatçilik, kültürel farklilik gibi alt kimlikleri tasiyan politikalarin kasitli olarak gelistirildigini savunan Yalman, bu politikalarin Türkiye gibi bazi milli devlet yapilarini parçalanmaya ve dagilmaya yönlendigini kaydetti.

Türkiye’ye dayatilan sartlarin psikolojik baski altinda yapildigini anlatan Yalman, Avrupa Birligi’ne girmezsek dünyanin sonu gelir, çag disi kaliriz, küresellesme sürecinden kopacakmisiz gibi zorlayici bir atmosfer olusturuldugunu belirtti. Türkiye’nin AB’ye girme çabalarina da deginen Yalman söyle devam etti: “Osmanli Devleti’nin Bati’nin dayatmalarini yerine getirerek batti. Simdi Türkiye Cumhuriyeti de 1960’li yillardan bu yana girme mücadesi verdigi , çagdaslasma projesi olarak gördügü AB’nin sanal dayatmalariyla karsi karsiyadir.”

Emperyalist güçlerin amaçlarina ulasmak için terörü enstrüman olarak kullandigini ileri süren Yalman, “Acaba bir ülkede etnik sorun olup olmadigini nasil anlarsiniz? Ülkenin kaynak dagiliminda özellikle bir bölgeye yönelik problem mi var? Kuskusuz bu sorularin cevabi aynidir. Etnik temelli ayrimcilik yapildigini iddia edenler, hangi referanslari kullandiklarini açiklamak mecburiyetindedirler. Bugün dis güçlerin yönlendirmesi ile dagda terör, sehirlerde sivil itaatsizlik egiliminde bulunanlar hem vatandaslik haklarindan faydalanacaklar, toplanti ve yürüyüs hakkini kullanacaklar hem de bayragi ve marsi tanimiyorum diyecekler. Bunun sosyolojik ve siyasi anlamda alti doludur. Bati’nin hiçbir zaman hayir diyemeyecegi ülkemizde varligini sürdüren terörün sebeplerini dogru tahmin etmek gerekmektedir. Iste bugün etnik milliyetçilik olarak Türkiye’yi yipratan ve güçsüzlestiren terör meselesini emperyalist güçlerin kendi isteklerine uygun bir Türkiye olusturmak için terör faaliyetlerinin bir enstrüman olarak kullandiklarini söylemek mecburiyetindeyim. Bu yüzden yasadigimiz tetör gerçek degil sanal olarak ortaya çikarilmis terördür. ” diye konustu.

Hükümet ve Liderlik Okulu Programi’nin Yalman’dan sonraki konugu Dogruyol Partisi (DYP) Genel Baskani Mehmet Agar oldu. Agar, terörü önlemek için güvenlik ve istihbarat tedbirlerinin disinda, sosyal, politik ve ekonomik önlemler de alinmasi gerektigini söyledi. Agar, Türkiye’nin içinde bulundugu darbogazdan demokrasiden ödün vermeden çikacagini vurguladi. Agar, Hakkari’nin Semdinli ilçesinde bir kitabevinin bombalanmasinin ardindan yasanan gelismeleri de degerlendirdi. Provokasyonlarin arkasinda yabanci istihbarat örgütlerin bulunabilecegine dikkat çeken Agar, buna firsat verilmemesi için çalisilmasi gerektiginin altini çizdi. Daha önce hükümete Hakkari’de bakanlar kurulu toplantisi yapmasi yönünde çagrida bulunan Agar, yeni bir öneri daha getirdi: “Her hafta bir bakan Güneydogu’yu ziyaret etsin”. Bölge halkinin devletin yaninda oldugunu hissetmesinin çok önemli oldugunu dile getiren Agar, “Onlari öpün, koklayin, oksayin” diye konustu.