Emekli komutana rüşvetten 4 yıl

2003-2005 yılları arasında Çorum'da görev yapan eski İl Merkez Jandarma Komutanı Yüzbaşı H.G., "rüşvet almak" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Samsun yolu üzerindeki bir restoranın sahipleri olan M.E. ve E.E. kardeşler, denetim amacıyla işyerine gelen eski İl Merkez Jandarma Komutanı Yüzbaşı H.G.’nin kendilerini tehdit ederek rüşvet aldığı iddiası ile Çorum Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Cumhuriyet Savcısı da tarafların ifadesini aldıktan sonra Ağır Ceza Mahkemesi’nde konu ile ilgili dava açılmasını talep etti.

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında Mahkeme Başkanı Hakim Turgut Bayraktar, sanık Yüzbaşı H.G.’nin rüşvet almak suçundan TCK’nın 252/1 maddesi uyarınca 4 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, sanığın aynı suçu birden fazla işlemesi nedeniyle TCK’nın 43.maddesi uyarınca 1/4 oranında artırım yapılarak 5 yıl hapis cezasına, yargılama sürecindeki davranışları dikkate alınarak TCK’nın 43.maddesi uyarınca 1/6 oranında indirim uygulanarak 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Yüzbaşı H.G.’nin davacılardan aldığı 780 YTL’nin sanık tarafından geri ödenmesini kararlaştırdı.

Açılan davanın ardından 2005 yılı Ağustos ayında Çorum’dan Zonguldak’a tayini çıkan ve orada açığa alındığı öğrenilen Yüzbaşı H.G.’nin Çorum Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 4 yıl 2 ay hapis cezası nedeniyle temyiz için Yargıtay’a başvurabileceği bildirildi.