Emekli Tümgeneral Pamukoğlu’nu kızdıran soru!

Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, İTÜ'de liderlik konulu bir konferans verdi.

Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu’ndan sert sözler… İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) liderlik konulu bir konferansta konuşurken bir öğrenci sözünü kesti.
Öğrenci, ünlü generale neden Kürt sorununun diğer yönlerini anlatmadığını ve Kürtlerin kültürel ve siyasi haklarının önemini sordu.
Pamukoğlu söz konusu öğrenciye yapılan tepkileri engelleyerek cevap vereceğini söyledi ve “Ben zaten devletimi, yedi düvele karşı yokluk içinde savaşarak kurmuşum. Şimdi bunun üstüne bana silah çekenin ağzına o namluyu sokarım ” diye yanıt verdi.
Öğrencinin cevaptan tatmin olmayıp soruda ısrar etmesi üzerine Pamukoğlu öğrenciye bağırarak oturmasını istedi. Salonda bulunan diğer öğrencilerin de tepki gösterdiği öğrenci, salonda bulunan sivil güvenlik ekipleri tarafından dışarı çıkarıldı.

PAMUKOĞLU’NDAN PASAJLAR…
1993-1995 yıllarında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Hakkari Güvenlik Komutanlığı yapan Pamukoğlu Hakkari’deki görevi sırasında PKK’ya karşı yapılan en büyük harekât olan Çelik-1 Operasyonu’nu yönetti. Pamukoğlu Türk Ordusunda 5 tane Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı’na sahip tek kişi.
Pamukoğlu’nun konferanlarda dile getirdiği düşüncelerden bazıları şöyle:
“Her sanat dalında çıraklar, kalfalar ve ustalar vardır. Bütün gerçek sanatlarda olduğu gibi komutanlıkta da doğuştan bir olgudur. Muharebe tecrübelerimizin sayısı, yoğunluğu derinliği ve genişliği ile sahip olduğunuz kapasite, sizi ustalığa yaklaştıracaktır. Sanat ustaları ile sanattır. ” “Bir korkuyla yüzleşmeyen insan her zaman ondan kaçmaya mahkumdur, muharebe sahasının içinde olmayan kimse, gerçekle ilgili hiçbir şey bilmez. ” “Liderlik, liderin uğraştığı ham madde olan insan konuları, tamamen insan hususiyetleri, karakterler ve ruhsal durumlarla ilgilidir. İnsan, bambaşka bir yaratılışta olmadığı sürece hiçbir üstünlük gösteremez. İnsanlar, kendilerinden farklı olmayan insanların peşine takılmazlar.”