Emekliler tek çatı altında toplanacak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, emeklileri tek çatı altında toplayacaklarını belirtti.

Unakıtan, ”Alınan ücretleri eşitlemek, hiç olmadı birbirine yaklaştırmak istiyoruz. Gelecekte çeşit çeşit emekliliği kaldırmak istiyoruz” dedi.

Emekli, sabit ve dar gelirli vatandaşlara öncelik verdiklerini anlatan Unakıtan, işçi emeklilerine iyi zamlar yaparak bugünlere geldiklerini kaydetti.

Unakıtan, kendilerinden önceki iktidarların yaptığı zamların çok düşük olduğu için maaşların yetersiz kaldığını ifade ederek, “Yeni dönemde en fazla çalışma yapacağım kesim emekliler olacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri bu durumdan daha çok faydalanacak, memura doğru yaklaşacak. Toplumun alt gelir gruplarına daha fazla aktarma yapacağım” diye konuştu.

Yaptıkları zamları yeterli görmediğine işaret eden Maliye Bakanı Unakıtan, “Eskiden sekiz kişi çalışıp bir kişi emekli oluyordu, şimdi ise bir kişi çalışıp bir kişi emekli oluyor. Genç yaşta emeklilik bize çok büyük sekte vuruyor. Sosyal güvenlik kurumlarının açıklarına geçen yıl 23.5 katrilyon ödeme yaptık. Emeklisine bakamayan devletten hayır gelmez” dedi.