Emekliler vergi iade fişleri için son kez kuyruğa giriyor

Hükümetin emeklilerin vergi iadesi için banka kuyruklarını önlemek amacıyla, vergi iade fiş paralarını maaşlara yüzde 4 olarak yansıtması ile emekliler vergi iade fişleri için son kez kuyruğa giriyor.

Ziraat Bankası şubeleri önünde sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kuyruğa giren emekliler, son teslim günü 20 Ocak olan vergi iade zarflarını vermek için saatlerce ayakta beklemek zorunda kalıyor.

Vergi iade fiş paralarının maaşlara yüzde 4 olarak yansıtılmasına sevinen emekliler, soğuk havada saatlerce bekleme işkencesinin sona ereceği için mutlu olduklarını belirterek, şunları ifade ettiler: “Her ay emekli maaşımızı almak için sıraya giriyorduk. Alacağımız küçük meblağlardaki iade parası için sabah namazında bankaya geliyoruz. Kargoyla gönderebilsek banka görevlileri de rahatlayacak, bizler de. Ama tüm ısrarlarımıza rağmen banka kargoyu kabul etmiyor.”

İnönü Caddesi üzerindeki Ziraat Bankası şubesi önünde vergi iade zarflarını vermek için sıraya giren emekliler yaklaşık 500 metrelik kuyruk oluşturdu. Durum böyle olunca seyyar satıcılar banka önlerine koşuştu. Özellikle simit satıcılarının yüzü gülerken kahvaltı yapmadan kuyruğa giren vatandaşlar hem sıra beklediler hem de simit yemenin tadını çıkarttılar. Hasta olan bazı emekliler ise, banka önlerindeki banklarda oturarak sıra beklediler. Kuyruktakilerin çoğunun yaş ortalaması 65’in üzerinde olunca kimse kimseye sıra da vermiyor. Banka görevlileri hasta emeklilerin ‘öncelik’ tekliflerini ise geri çevirmek zorunda kalıyor.

Bu arada, bazı emekliler, kuyrukta bekleme yerine kargoyla vergi iade zarflarını göndermek istemelerine karşın yetkililerin buna karşı çıktığını söylediler. İnönü Caddesi üzerindeki Ziraat Bankası önünde sabahın ilk saatlerinde yaklaşık 3 bin kişilik kuyruk oluştu. Bu duruma en çok seyyar satıcılar sevindi.