Emekliler zam için yürüdü

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekli-Sen Gaziantep Şubesi üyeleri AK Parti hükümetinin emekliler için verdiği zammın az olduğunu gerekçek göstererek protesto etti.

“Hükümet yasanı al başına çal. Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek” gibi sloganlar atan emekliler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Gaziantep Bölge Müdürlüğü binası önüne gelerek basın bildirisi okudu.

Şube Başkanı Fethi Yıldırım’ın hazırladığı 2 sayfalık basın açıklamasında özetle şunlar yer aldı: “2006 yılında hüümetin emeklilere verdiği zamlara zam demek doğru değildir. 2006 yılı içerisinde memur emeklilerine ocakta yüzde 2.5, temmuzda yüzde 2.5, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise ocakta yüzde 3, gibi enflasyon rakamlarını bile karşılamaktan uzak durulmuştur. Zam bile denilmeyecek bu rakamların yüzde 1’ni vergi iadesinde kısıntı yaparak geri alan hükümet açıklamalarına göre Türkiye büyüyor, ekonomi iyiye gidiyor. O zaman büyüyen ekonimiden bizim de pay almamız gerekmiyor mu?”

Bazı esnafında alkışlar ile destek verdiği protestolu eylemde emekliler bina önünde oturma eylemi yapmayı düşündü. Ancak havanın yağışlı ve soğuk olmasından dolayı bu kararlarından vazgeçti. Eylem basın açıklamasından sonra sessizce sona erdi.