Emeklilerden hastane fark ücretine tepki

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi H.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte özel hastanelerin sağlık hizmeti karşılığında vatandaştan yüzde 200’e kadar fark alabileceğine ilişkin kararnamenin iptali için Danıştay’a başvurulduğunu açıkladı.

Seyfi H. İyiyürek, özel hastanelerin fark ücretinin yüzde 200’e kadar çıkartılmasının vatandaşların sağlık hizmetine erişimi açısından engel oluşturduğunu söyledi. Kararın yürütmesini durdurulması için üyeleri adına Danıştay 15. Dairesine başvurulduğunu anlatan İyiyürek, “Özel hastanelerin alabileceği fark ücretleri önce yüzde 30, sonra yüzde 70 ve 2012’de ise yüzde 90’a yükseltilmişti. Bu düzenlemelere karşı da davalar açılmıştı ve halen de devam ediyor.” dedi.

2002 ve 2007 yılları emekli maaş farklarıyla ilgili de Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezince girişimlerin sürdürüldüğünü belirten İyiyürek “Farklarla ilgili Yargıtay’ın bozması üzerine Ankara 17. İş Mahkemesince 17.04.2003 tarihinde verilen ve talebin reddine ilişkin karar, Yargıtay 21. Hukuk dairesinin 2013/12877 Esas ve 2013/18666 karar no’su ile 10/10/2013 tarihinde onandı. Bu karara karşı, Türkiye Emekliler Derneği hukuk bürosunca Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılacak. Buradan da sonuç alınamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurulacak.” şeklinde konuştu.

Haklarının gasp edilmesine asla izin vermeyeceklerini ifade eden İyiyürek ” Emeklilerin haklarını sonuna kadar arayacağız. Hukuki olarak gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz.” diye konuştu.