Emeklilik yaşının yükseltilmesini hedefliyoruz

Müntefering; Emeklilik yaşının yükseltilmesini hedefliyoruz

Almanya’da Büyük Koalisyon’un Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Franz Müntefering, kendisi tarafından hazırlanan “Initiative 50 plus” isimli planıyla 50 yaşın üzerindeki kişilerin istihdam piyasasına daha iyi entegre olmalarının sağlanacağını ifade etti.

Müntefering, “50’li yaşlardaki kişilerin becerilerinden tam olarak faydalanmak istiyoruz ve fiili olarak emekliliğe başlama tarihinin belirgin biçimde yükseltilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Müntefering, “Bild am Sonntag” gazetesine verdiği demeçte, işverenlerin 50 ve üzerindeki yaşlardaki kişileri çalıştırmaları halinde devletten 3 yıl boyunca ek ücret teşviki alacaklarını belirtti. Bakan Franz Müntefering ayrıca, 50 yaşın üzerinde olup da düşük ücretli işi kabul eden çalışanların ücretlerinin yarısının İş Ajansı (Arbeitsagentur) tarafından karşılanacağını söyledi. 55 yaşın üzerinde işçi alan işletmelerin işsizlik sigortası primleri ödemesine ihtiyaç kalmayacağını kaydeden Müntefering, mevcut uygulama sayesinde 50 yaşın üzerindeki kişilerin istihdam piyasasına daha iyi entegre edileceklerini söyledi. İşletmelere çağırıda bulunan Başbakan Yardımcısı Müntefering, hükümetin kendilerine sundukları ek imkanlardan yararlanmalarını istedi.