Emin Çölaşan yazdı HSYK ise sahneledi

Emin Çölaşan kurulda yaşanacakları köşesinde yazdı. Üye Ertosun, Çölaşan’ın yazdığı şekliyle toplantıyı kilitledi!

Sözcü Gazetesi Yazarı Emin Çölaşan, dünkü köşesinde “HSYK’da seçilmiş üyeler ‘çok önemli yerler’ için önerge verecek. Süpriz olacak” diye yazdı. Kurulun dünkü toplantısında ise ‘kararname dışı atama’ bahanesiyle Ergenekon savcılarını görevden alma girişimi yine son anda engellendi.

HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, Adalet Bakanlığı’nın Yargıtay’a seçilen Başsavcı ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlarının yerine atama yapılması ve unvan kararnamesi ile ilgili sunduğu ek taslağa rağmen yeni gündem önerisinde bulundu.

MÜSTEŞAR: HUKUK DIŞI

Üye Ertosun, Ankara Başsavcılığı ile Muğla Başsavcılığı’na atama yapılmasına ilişkin yönetmelikteki “ivedi ve süreli” şartını öne sürerek görüşme istedi.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman ise bu konuda daha önce ek taslak gönderdiklerini ancak 1 ay içinde Kurul’un gündeme alması zorunlu olmasına karşın bunun yapılmadığını belirterek talebe karşı çıktı ve toplantıyı terk etti.

Kahraman, Kurul üyelerinin yetkilerini hukuk dışına çıkararak kullanmak istediklerine dikkat çekti. HSYK’nın Yargıtay ve Danıştay’dan gelen üyeleri, Yargıtay’a seçilen hakim ve savcıların yerine atama yapılması konusunun gündeme alınması yönündeki taleplerinin yerine getirilmemesini eleştirdi.

ERGENEKON SAVCILARINI İSTİYORLAR

HSYK’da daha önce de ‘bazı üyelerin atama listesine Ergenekon savcılarını da alma’ girişimi nedeniyle kriz çıkmıştı. • Lütfi Kaplan

İŞTE O YAZI

Emin Çölaşan, dünkü köşesinde HSYK toplantısının içeriğini yazdı. Çölaşan “HSYK Kararname İstiyor” başlıklı yazısında gündemde olmayan bir konu hakkında sürprizlere açık olunmasını da istedi. Çölaşan’ın yazısında bir bölüm şöyle: “Eğer bu atama kararnamesi yine gelmezse, (ki gelmeyecek) o takdirde Kurul’un seçilmiş üyeleri tarafından verilecek bir önerge ile çok önemli boş yerler için en kısa zamanda oylama yapılacak. …Size dahasını da söyleyeyim, bu atama kararnamesi Kurul gündemine geldiği anda, kamuoyunu çok yakından ilgilendirecek bazı “sürpriz gelişmelerin” de olması bekleniyor! Kadir Özbek’in yukarıda sözünü ettiğim yazısından sonra Bakanlık zor durumda. Artık kaçış olmayacak. Kurul’dan önümüzdeki günlerde, seçilmiş 5 üyenin oylarıyla “çok önemli” kararlar çıktığını duyarsanız sakın şaşırmayın.”

STAR