Emniyet gözaltı süresinin uzatılmasını istiyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın "Gözaltı süresi uzasın, arama izni için yazılı emir verme yetkisi kolluk amirlerine verilsin" çıkışına destek verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan Çalışkan, beklenmedik bir çıkış yaptı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın dün bir sempozyumda dile getirdiği isteklerin sorulması üzerine konuşan Çalışkan, polisin terörle mücadele ederken karşılaştığı bazı güçlüklerin olduğunu söyledi. Gözaltı süresinin uzatılmasının terör örgütleri ve organize suçlarla mücadelede polisin işini kolaylaştıracağını savunan Çalışkan, gözaltı süresinin 28 gün olduğu İngiltere’yi örnek gösterdi. Çalışkan, gözaltı süresinin uzatılabilmesi yetkisinin hakim ve savcı denetimnde kullanılması gerektiğini de ifade etti.

Yeni TCK’nın yürürlüğe girmesiyle polisin parmak izi arşivlemesine sınırlama getirildiğine de dikkat çeken Çalışkan, “Bugün alınan bir parmak izi parmak izi bir kaç sene sonra önemli bir olayı aydınlatmada faydalı olur” diye konuştu. Polisin sadece yakalama yetkisi olduğunu, bundan sonraki sürecin savcının kontrolünde gerçekleştiğini anlatan İsmail Çalışkan, “Geciktirilmesi sakıncalı olan konularda savcının bu yetkisi kolluk amirlerine verilmesi polisin işini kolaylaştırır. Bu konuda Cerrah’ın sözlerini destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Gözaltı süresinin uzatılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunun hatırlatılması üzerine konuşan İsmail Çalışkan, “Elbette Anayasa ve yasalarda değişiklik yapılması gerekir. Biz bu taleplerimizi dile getiriyoruz, ancak yanıt verecek olan parlamentodur” şeklinde konuştu. Çalışkan, “Gözaltı süresinin uzatılması geçmişte yaşanan insan hakları ihlallerini tekrar gündeme getirir mi?” sorusuna ise “Geçmişte bazı yanlışlıklar yaşandı ama polisin eğitim seviyesi arttı. Aynı şeylerin bir daha yaşanacağını sanmıyorum” diye konuştu.

Emniyet Sözcüsü Çalışkan, Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un görevden alınmasıyla ilgili soruları da yanıtladı. Çalışkan, “İdarenin takdir yetkisidir. Bir yorum yapmam sözkonusu olmaz” dedi.

Basın toplantısında okullarda artan şiddet olayları da gündeme geldi. Polisin üzerine düşen görevi yaptığını savunan Çalışkan, bu olayların tamamen bitirilmesinin imkansız olduğunu ifade etti. Polus-okul-aile işbirliği ile olayların azalacağına dikkat çeken Çalışkan, konuyla ilgili yazılan haberlere özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. İsmail Çalışkan, “okul önündeki tezgahlarda bıçak satılıyor” iddialarını ise yalanladı.

İsmail Çalışkan, Sabancı suikastı zanlısı Fehriye Erdal’ın Kıbrıs Rum Yönetimi’nde bulunduğuna ilişkin bir soru üzerine de “Erdal, Interpol’ün kırmızı bülteni ile aranıyor. Bizim elimizde böyle bir bilgi yok” yanıtını verdi.