Emniyet ‘komşu kollama’ projesi geliştirdi

Emniyet Müdürlüğü, geliştirdiği bir projeyle hırsızlık olaylarının önüne geçebilmek için sokak temsilcileri oluşturuyor.

Balıkesir, Edremit ilçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri Başkomiser Aydın Serbest, vatandaşların etraflarında olup biten olaylara kayıtsız kalmalarını önlemek, tüm önlenebilir suçlara karşı polis vatandaş ortaklığını arttırmak ve hırsızlık olaylarını en aza indirmek maksadıyla geliştirilen projenin, halka güvende olduğunu hissettirmeyi hedeflediğini belirttti.

Başkomiser Serbest, “Hırsızlığı önlemek amacıyla yapılandırılan projeyle ilgili olarak Edremit’te suç oranlarının en hareketli olduğu Gaziilyas Mahallesi pilot olarak seçildi. İlk olarak Gaziilyas Mahallesi’nde uygulanacak olan projeyle ilgili şu ana kadar 10 temsilci seçildi. Her sokak için seçilen bu gönüllü temsilciler, herhangi bir olay veya şüpheli gördüklerinde bölgede bulunan ekipleri direkt olarak ya 155 Polis İmdat telefonundan veya cep telefonlarından yönlendirebilecek. Hırsızlık vakalarının ciddi boyutlarda olduğu ilçede, vatandaşların gerekli tedbirleri almaları istendi.” dedi.

Öte yandan seçilen temsilciler ile Asayiş Büro Amirliği görevli ekipler ile evler tek tek dolaşarak, vatandaşların evlerindeki hırsızlığa mahal verebilecek kritik noktaları polis gözüyle tespit ederek ev sahiplerini uyaracakları açıklandı. Asayiş Büro Amirliği ile sokak temsilcileri her 15 günde bir toplanarak genel değerlendirmelerde bulunacak ve gelinen aşamalar tartışılacak, yapılması gerekenler ve izlenecek olan yollar belirlenecek.