Emniyet sigara yasağını teşkilata bildirdi

Tütün ve tütün ürünlerinin kullanım alanını sınırlayan yasa, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün birimlerine de tebliğ edildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) talimatı üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından, tütün ve tütün ürünlerinin kullanım alanını sınırlayan yasaya ilişkin yazı, bağlı birimlere gönderildi.

Yazıda, ”Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun”un ”Tütün Ürünleri” başlıklı 3/1-2. maddesinin, kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında ve koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve ikamete mahsus konutlar hariç, birden çok kişinin girebileceği binaların kapalı alanlarında tütün ürünlerinin tüketilemeyeceğini içerdiği vurgulandı.

Yazıda, söz konusu kanunun, ”Kontrolün Sağlanması” başlıklı 5/1. maddesinin de tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığı yerlerde, yasal düzenleme ve buna uymamanın cezai sonuçlarını belirten uyarıların, salonlarda ve toplu taşıma araçlarında herkes tarafından görülebilir yerlere asılacağını, ayrıca tütün ürünlerinin tüketilmesine tahsis edilen alanlarda da tütün kullanımının tehlikelerini anlatan sağlık uyarılarının herkesçe görülebilir yerlere asılacağının belirtildiği kaydedildi.

Kanunun ”Ceza Hükümleri” başlıklı maddesinde kanuna aykırı hareket edenlerin, Kabahatler Kanunu’nun 39. maddesi hükümlerine göre cezalandırılacağı belirtilen yazıda, kanun hükümleri gereğince, 19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren kamu binalarının kapalı alanlarında kesinlikle sigara içilmeyeceği bildirildi.

Yazıda, bu nedenle, şube ve ilçe emniyet müdürleri, polis merkezi ve müstakil büro amirlerinin, kapalı mekanlarda tütün mamullerinin tüketilmesine müsaade etmeyeceği kaydedildi.