Emniyet yanıt verdi: Telefon çekmemiştir!

Akaydın'ın Emniyet'e yönelik açıklamasına Emniyet Müdürlüğü'nden yazılı yanıt geldi.

Antalya’da AK Partili grubun Büyükşehir Belediyesi’ne düzenlediği baskın sırasında CHP’li Başkan Mustafa Akaydın’ın Vali ve Emniyet Müdürüne 3 saat ulaşamadığına yönelik açıklamasına Emniyet Müdürlüğü’nden yazılı yanıt geldi. Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’un o sırada bulunduğu yerin cep telefonuyla ulaşıma uygun olamayabileceği belirtildi.

2 Nisan günü belediyenin Boğaçayı üretim tesislerinde Büyükşehir Belediyesi’ne ait evrakın yakıldığı ihbarı üzerine aralarında Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Menderes Türel’in de bulunduğu AK Partili grup, belediye tesislerine baskın düzenledi. Sonrasında Büyükşehir Belediyesi binasında da imha edilmek istenen evrak olduğu iddiasıyla Ak Parti Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç’in de aralarında bulunduğu partililer, bu kez belediye binasını bastı.

Bu olaylar yaşanırken Başkan Mustafa Akaydın, üç saat boyunca Vali Sebahattin Öztürk ve İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’a ulaşamadığını açıkladı. Başkan Akaydın, olayların Emniyet Müdürü Tonbul ve Vali Öztürk’ün bilgisi dışında yapılabilmesinin mümkün olmadığını belirterek, her ikisinin de vebal altında olduğunu kaydetti.

Başkan Akaydın’ın bu iddialarına yönelik Antalya Emniyet Müdürlüğü’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’un Manavgat İlçesi’ni ziyaret eden Vali Öztürk’e refakat ettiği belirtilerek, şöyle denildi:
“Sayın valimizin Manavgat İlçesi Beşkonaklar bölgesinde bulunan baraj inşaatının denetimleri esnasında, bölgenin coğrafi konumu ve GSM baz istasyonlarının fiziki ve teknik altyapı eksikliği nedeniyle İl Emniyet Müdürümüz sayın Cemil Tonbul’a telefonla ulaşılamamış olacağı değerlendirilmektedir.”

Açıklamada, Başkan Akaydın’ın evinde güvenlik güçlerince herhangi bir arama yapılmadığı da kaydedildi.

EL KONULAN EVRAK KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARDA

Açıklamada Boğaçayı tesislerine ihbar üzerine baskın yapıldığı ve Cumhuriyet Savcısının talimatıyla yakılmak istenen evrakın muhafaza altına alındığı belirtildi. Yine belediye binası önünde de iki çöp kamyonunda belgeler olduğu görülerek bunların da savcılık talimatıyla muhafaza altına alındığı kaydedildi.

El konulan evrakın Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü’nde incelendiği vurgulanan açıklamada, Başkan Akaydın’ın evinde güvenlik güçlerince herhangi bir arama yapılmadığı da kaydedildi.