Emniyet yasalardan şikâyetçi

Trabzon Sancta Maria Kilisesi rahibi Andrea Santaro cinayeti zanlısı 16 yaşındaki O.A. ülkede suça karışan çocukları yeniden gündeme taşıdı.

Son yıllarda İnfaz Yasası’ndaki birtakım değişikliklerle cezaevinde özellikle mala yönelik hırsızlıkla ilgili tutuklananların çoğunluğu serbest bırakıldı. Yine 1 Haziran 2005’te yürürlüğe giren yeni Türk Ceza Yasası’nda mala yönelik işlenen suçlarda şahısların tutuksuz yargılanabileceği şeklinde hükümler yer alıyor. Bu durum adli kontrol hususunda önceki dönemdeki gibi tutuklama kolaylığını da ortadan kaldırıyor.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, ocak ayında yakalanan 18 yaşın altındaki suça karışan çocuk sayısının bir hayli fazla olduğuna; fakat buna karşılık tutuklama sayısının düşük olduğuna dikkat çekiyor. Bunların adliyeden çıktıktan sonra aynı eylem ve faaliyetlerini yürüttüğünü kaydeden Çatalkaya, yeni çıkarılan yasaların bu duruma zemin hazırladığını söylüyor. Çatalkaya, yoğun göç alan bölgelerde suç oranının daha fazla olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “Örneğin Diyarbakır. Bu göç birtakım sosyal, ekonomik problemleri de beraberinde getiriyor. Bir evde birden fazla aile barınıyor. Ailelere yeterli eğitim ve ekonomik imkan sağlanmadığı için, gençler suça yöneliyor. Bu gençlerimiz maalesef suç çeteleri tarafından kullanılıyor. Yaşları 10-18 arasındaki bu gençlerin eğitimiyle, ekonomik yönüyle topluma kazandırılması gerekiyor. Suç sadece polisiye tedbirlerle önlenmez, olayın ekonomik, sosyal yönleri var.”

2005 yılında 164 bin çocuk suça karıştı

Suç ve suçlu sayısındaki artışa paralel olarak çocukların suç işleme oranında da artış yaşandı. Emniyet Genel Müdürlüğü verileri de bunu doğruluyor. Son 5 yıldaki verilere göre, 2000 yılında 122 bin olan çocuk suçlarıyla ilgili olay sayısı, 2005 yılının 11 aylık döneminde 163 bin’e yükseldi. Her yıl yaklaşık 100 bin çocuğun dünyaya geldiği Güneydoğu Anadolu’da çocuklar suç çetelerinin eline düşüyor. Diyarbakır’da bir yılda dünyaya gelen çocuk sayısı ise 39 bin. İşsizliğin yoğun yaşandığı bölgede çeteler, daha çok maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarını kullanıyor. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne 2004-2005 yılları arasında 12 aileden çocuğunun kaçırıldığına dair şikayet geldi. Aynı dönemde 23 çocuk bulunup ailesine teslim edilirken; çocukları kaçıran ve gaspta kullanan 25 kişi hakkında işlem yapıldı. Sadece Diyarbakır’da ocakta 461 olay yaşanırken 162 kişi yakalandı. Emrullah Bayrak, Diyarbakır