Emniyetin Mühür Operasyonu’nda 27 kişiye gözaltı

İstanbul'da suç olaylarına yönelik polis ekiplerince gerçekleştirilen Mühür Operasyonu'nda toplam 27 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdikleri 4 ayrı operasyonda çok sayıda olayın failleri yakalandı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Tayfur Erdal Ceren, Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından hırsızlık ve gasp gibi çok sayıda olayın aydınlatıldığını söyledi. Ceren, “Gasp Büro Amirliği ekiplerinin yapmış olduğu 1. operasyonda bir şahsın evinde arama yapıldı. Aramalar sonucunda 66 adet çekvizör tabanca ile 9 adet dolu fişek ele geçirildi. 2. operasyonda market ve kuyumcu soygununun failleri olduğu tespit edilen 6 şahıs yakalandı. 3. operasyonu Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerimiz gerçekleştirdi. Çalıntı otolara sahte ruhsat, plaka, sürücü belgesi ile ilköğretim, lise ve üniversite diploması yapan 3 şahıs yakalandı. Hırsızlık Büro Amirliği Ekiplerimizin gerçekleştirdiği 4. operasyonda ise evden hırsızlık ve yüklü kamyon hırsızlığı olayları ile ilgili yapılan çalışmalarda 17 şahıs yakalanmış, zanlılar daha sonra adli makamlara sevk edilmiştir.” diye konuştu.

Polis ekiplerince ele geçirilen malzemeler arasında metal eşyaların değeri olup olmadığını gösteren cihazın da yer aldığı, değerli eşyaya dokundurulan cihazın ziynet eşyasının hangi oranda değerli olduğunu gösterdiği belirtildi.

Mühür adı verilen operasyonda ele geçirilen malzemeler arasında 177 adet eski 10 ve 20 TL banknot ve para koleksiyonu, 58 adet ziynet eşyası, 44 adet kol saati, 24 adet gümüş tabak, 9 adet tablo, 4 adet hançer, 1 adet el yazması küçük Kur’an-ı Kerim, 1 adet çocuklu anne figürü, 1 ton çalıntı süt tozu ve çok sayıda tabanca olmak üzere toplam 510 adet çalıntı ve suç işlemekte kullanılan eşya ele geçirildi.

Operasyon sonucu; 73 evden hırsızlık, 4 adet kasa hırsızlığı, 1 yüklü kamyon hırsızlığı ve 1 sahtecilik olmak üzere toplam 81 olay aydınlatıldı. Konuyla ilgili gözaltına alınan toplam 27 kişi ise adli makamlara sevk edildi.