Emniyette Başbakan alarmı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan ve 44 insanın ölmesine neden olan sel afetinin ardından bölgeye gelecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gezisi için güvenlik tedbirleri artırıldı.

Başbakan Erdoğan’ın Şanlıurfa’dan başlayıp Diyarbakır’da sona erecek gezisi için emniyet birimleri çalışmalarını yoğunlaştırdı. Güvenlik tedbirlerini üst seviyede tutan emniyet, savcılıktan üç günlük arama izni aldı. 17 Kasım günü saat 20.00’ye kadar savcılıktan arama izni çıkaran polis, uygulamalarını sıklaştırdı. Gezi öncesi emniyette izinler de geçici süre kaldırıldı.

Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa ile Mardin’in girişlerinde kontrollerini sıklaştıran polis, şüpheli şahıslar üzerinde de uygulama yapıyor. Özel harekat polisinin de güvenlikte kullanılacağı gezide, zaman zaman da havadan helikopterlerle Başbakanın güvenliği sağlanacak.

Bu arada dün akşam saatlerinde Diyarbakır’da yapılan uygulamalarda ise, çok sayıda ruhsatsız silah ele geçirilirken; birçok da çeşitli suçlardan aranan şahıs yakalandı.

Diyarbakır’a yarın saat 15.00 sıralarında gelmesi beklenen Erdoğan burada, selden en çok zarar gören Çınar ilçesinde incelemelerde bulunacak. Saat 16.30 gibi Diyarbakır’dan İstanbul’a hareket etmesi beklenen Erdoğan ile birlikte, kabinedeki bakanlar, birçok kamu kurumun temsilcisi ile Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları da gezide yer alacak.

Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, 27 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında etkili olan sel felaketinde Diyarbakır, Şırnak, Şanlıurfa, Batman ve Hakkari’de 44 kişinin hayatını kaybettiğini, 18 kişinin yaralandığını, Mersin’de 1, Diyarbakır’da 3 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Resmi kurumlardan zarar gören illere yapılan maddi yardımın 4,17 milyon YTL’ye ulaştığı belirtilirken, ağır, orta ve hafif hasarlı konut sayısının 5 bin 340 olduğu kaydedildi. Ayrıca, selden etkilenen tarım arazilerinin büyüklüğünün 605 bin 131 dekar olduğu belirtildi.