EMO Çınarcık ihalesine tepki gösterdi

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şube Başkanı Erdal Aktuğ, Çınarcık Barajı ile Uluabat Kuvvet Tüneli ve Hidroelektrik Santrali'nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nca (EPDK) ihale edilmesinin yönetmeliğe aykırı olduğunu iddia etti.

Erdal Aktuğ, yaptığı açıklamada, elektrik enerjisi üretmek amacıyla aynı bölge ve aynı kaynak için birden fazla lisans verilmesinin yasal düzenlemeye aykırı olduğunu belirterek, “Doğalgaza bağımlı kalmak yerine mevcut kaynakların kullanılması için Bursa Çınarcık-Uluabat Kuvvet Tüneli ve Hidroelektrik Santrali’nin hızlı bir şekilde kamu eliyle tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

Şube Başkanı Aktuğ, Odada düzenlediği basın toplantısında, ülke genelinde uzun zamandır enerji krizi yaşandığını ve elektrik enerjisinin doğalgazdan üretildiğini kaydetti. “Avrupa’nın 2. hidrolik potansiyeline sahip Türkiye’nin ürettiği elektrik enerjisinin yüzde 45’inin doğalgaza bağımlı kalması, hesapsız, bilinçsiz ve kasıtlı enerji politikalarının sonucudur” diyen EMO Başkanı Aktuğ, Çınarcık Barajı ile Uluabat Kuvvet Tüneli ve Hidroelektrik Santrali tamamlandığında, Marmara Bölgesi’nin en büyük hidroelektrik santrali (HES) olacağını dile getirdi.

DSİ ve EPDK tarafından yürütülen HES projelerinin özel sektör yatırımlarına açılmasıyla uzun sürede tamamlanamadığını ileri süren Aktuğ, EPDK tarafından geçtiğimiz yıl Mart ayında yapılan ihaleyle 33.8 milyon YTL’ye AKKÖK Grubu bünyesindeki Ak Enerji’ye verilen baraj ve santral projesinde bazı uygunsuzluklar tespit ettiklerini savundu. Oda Başkanı Aktuğ, EPDK’nın ihale yapma yetkisi olmadığı halde ihaleyi gerçekleştirmesinin de görevi kötüye kullandığı için yürütmeyi durdurma kararı kapsamında yer aldığına dikkat çekti.

EMO Başkanı Aktuğ, bugüne kadar EPDK tarafından ihalesi yapılarak verilmiş bütün lisansların iptal edileceğini söyledi. Aktuğ, “Bu dava sonucunda Çınarcık Barajı ile Uluabat Kuvvet Tüneli ve Hidroelektrik Santrali kamuda kalmıştır. Kaynakların hızlı bir şekilde kamu eliyle tamamlanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.