Emre İngiltere tarihine geçebilir

İngiltere Futbol Federasyonu Newcastle United takımının orta saha oyuncusu Emre Belezoğlu, Irkçılıkla ilili suçu sabit görülmesi halinde İngiltere tarihine girecek.

İngiltere Futbol Federasyonu, Newcastle United takımının orta saha oyuncusu Emre Belezoğlu’nu, takımının Everton ile yaptığı maç sırasında rakip takımın kalecisi Tim Howard’a ırkçı hakaretlerde bulunmaktan suçlu buldu.

29 Ocak’a kadar savunmasını göndermek zorunda olan Emre, suçluluğu kesinleşirse çok ağır bir ceza alacak ve İngiltere futbol tarihinde ırkçılık nedeniyle ceza alan ilk futbolcu olarak tarihe geçecek.

Emre’nin ırkçı motifli, aşağılayıcı ve hakaret içeren sözler sarf ettiğine dair iddiaları ciddiye alan FA, ünlü futbolcuya savunmasını yapmak için 29 Ocak tarihine kadar süre tanırken, Newcastle United Kulübü yaptığı açıklamada, şöyle denildi: ”FA’nın Emre’yi suçlu bulduğunun farkındayız. Fakat, halen oyuncumuz suçlamalara yanıt verme şansını kullanmadı. Şu anda oyuncumuzun, tüm suçlamaları reddettiğinden başka diyebileceğimiz birşey yok.”

Bilindiği gibi Everton ile Newcastle arasında oynanan maçın ardından Everton takımı kalecisi söz konusu iddiaları ortaya atmış, hakem Dermot Gallagher sarf edildiği öne sürülen hakaretleri duymamakla birlikte olayı raporuna yansıtarak, federasyona göndermişti.

Ancak, gerek Newcastle takımı yöneticisi Glenn Roader gerekse Emre’nin menejeri Ahmet Bulut, Emre’nin böyle bir davranışta bulunmadığını, futbol federasyonundan da soruşturma açılacağına dair bir duyum almadıklarını belirtmişti