Emre’ye destek

Şenes Erzik ve Fatih Terim, Emre’ye tam destek verdi.

Milli futbolcu Emre Belözoğlu için İngiltere’de başlatılan ırkçı kampanya ve sonrasında, İngiliz Futbol Federasyonu’nun açtığı soruşturma, Türkiye’de büyük tepki çekti. Emre’nin suçsuzluğuna inanan UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ve Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, bu konuda yoğun bir kampanya başlattı. İngiliz Futbol Federasyonu Başkanı ile bir görüşme yapacağını söyleyen Erzik “Emre bizim evladımız. Asla ırkçı bir duruş içinde olmayacak kadar güçlü bir karaktere sahiptir. Onu yanlız bırakmamız düşünülümez. Ben Emre’nin bu çirkin iddialardan temize çıkacağına inanıyorum. Bu konuda her türlü girişimi yapıyoruz” dedi

İTİRAZ EDECEK
MİLLİ Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ise “Emre benim evladım gibidir. Böyle bir işin içinde olması mümkün değil. Kaleci Howard ile bu konuyu da konuşmuşlar. Ortada ırkçılık diye bir şey söz konusu olamaz. Her maç içinde futbolcular tartışma yaşar. Bunları doğru algılamak lazım. Emre için ne gerekiyorsa yapacağız. Sadece biz değil herkes yapmalı. Bu konuda tutarlı bir tavır sergilenmeli. Ortada hiçbir şey yokken, bu işin birden böylesine alevlenmesinin arkasında başka şeyler aramak lazım” yorumunu yaptı.

Bu arada Emre’nin ırkçılık suçlamasıyla ilgili herhangi bir ceza alması durumunda, bu sadece İngiltere Premier Lig’i için geçerli olacak. Emre de kendisine yöneltilen ’ırkçılık’suçlamalarıyla ilgili savunmasını 29 Ocak’a dek yapacağını söyledi

ADA BASINI TEDİRGİN
İNGİLİZ basını da Emre’ye yönelik ‘ırkçılık’ suçlamalarına geniş yer ayırdı. Gazetelerde yer alan haberler şöyle:

* THE DAILY TELEGRAPH: “Irkçılık suçlaması Emre’nin geleceğini tehlikeye sokuyor, ciddi soru işaretleri belirdi. Emre masum olduğunu savundu ama suçlu bulunursa, takımdan uzaklaştırılma ihtimali doğabilir. Böyle bir durumda Emre, menajeri Glenn Roader’in gazabına uğrayacaktır.”

* THE GUARDİAN: “Ahmet Bulut (Emre’nin menajeri ): Kariyerinde böyle bir olay ilk kez yaşanıyor. Emre çok üzgün ve suçlamalar doğru değil.”

* THE INDEPENDENT: “Emre, İngiliz futbol tarihinde ilk kez ırkçılıkla suçlanan bir Premier Lig oyuncusu oldu. Emre’nin cezası kesinleşmedi. Ama soruşturmanın bu aşamaya getirilmiş olması bile sahalarda ırkçılıkla mücadele etmek isteyenlere cesaret verecektir.”