Emre’ye ırkçılık soruşturması

İngiliz Futbol Federasyonu (FA), Newcastle United'da forma giyen Emre Belözoğlu hakkında ırkçılık soruşturması başlattı.

Federasyon, 30 Aralık’ta oynanan Newcastle’ın 3-0 yenildiği Everton maçında rakip oyuncular Tim Howards ve Joleon Lescott’a Emre’nin ırkçı sataşmalarda bulunduğu iddialarını araştırıyor. Everton’un 3-0 kazandığı maçta, hakem Dermot Gallagher’ın Türk futbolcuyu rapor ettiği öğrenildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan FA temsilcisi, “Hakem kendi kulağıyla bir şey duymamış ama raporunda ırkçı ithamlar yapıldığını belirtmiş, Everton kulübüne konuyla ilgili bize sunabilecekleri başka detaylar olup olmadığını soracağız.” dedi. Soruşturma sonunda Emre’nin para ve oynamama cezası alması bekleniyor.

Öte yandan Emre Belözoğlu ise olayın ardından iki maç geçtiğini ve ırkçılık gibi bir konu olmasının söz konusu olmadığını söyledi. Ay-Yıldızlı futbolcu, Everton maçında bir kargaşa olduğunu ifade ederek, bu konuda kendisinin hiçbir şekilde basında yazıldığı gibi davranmadığını söyledi. Dün Lig TV’ye konuşan Emre, kulübünün kendisini ara transferde göndermek istediği yolundaki söylentilerin ise asılsız olduğunu belirterek, “Newcastle United’da beni ne kadar el üstünde tuttuklarını herkes biliyor. Ben istemedikçe buradan beni kimse gönderemez. Her transfer döneminde adım Türkiye ve diğer Avrupa kulüpleri ile geçiyor. Türkiye’ye dönme gibi bir düşüncem asla yok. Buradan kovulmadığım sürece Türkiye’ye geri dönmem.”