Emre’ye ‘planlı’ komplo

Emre'den, ırkçılık suçlamasıyla ilgili olarak savunma yapmasının istenmesi gündeme oturdu.

İngiltere Futbol Federasyonu’nun, Newcastle United takımında forma giyen Emre Belözoğlu’ndan ırkçılık suçlamasıyla ilgili olarak, 29 Ocak’a kadar savunma yapmasını istemesi gündeme bomba gibi düştü. Bilindiği gibi Emre, 30 Aralık 2006 tarihinde Everton’a 3-0 yenildikleri karşılaşmada rakip takımdan Joseph Yobo, Joleon Lescott ve Tim Howard’a karşı ırkçı ifadeler kullandığı iddiasıyla karşı karşıya kalmıştı. Bu üç futbolcudan Joseph Yobo, Emre Belözoğlu’nun kendisine hakaret etmediğini ifade ederken, diğer iki futbolcu Emre’nin kötü sözlerine maruz kaldıklarını belirtti.

BAŞKANI ARKASINDA

Suçlu bulunması halinde Premier Lig tarihinde ırkçılık suçlamasından dolayı cezalı duruma düşen ilk futbolcu olacak olan ve “Ceza alırsam İngiltere’yi terk ederim” diyen Emre’nin ırkçı ifadelerde bulunup bulunmadığı merak konusu. Taraflardan birinin doğruyu söylemediği de gün gibi aşikar… Geçtiğimiz sezon başında Emre’nin transferini neredeyse tek başına bitiren Newcastle United Başkanı Freddy Sheppard ise, “Futbolcumun arkasındayım” diyor. Ve milli futbolcumuzun asılsız bir suçlamayla karşı karşıya olduğunu düşünüyor. Ancak milli futbolcumuzun, soruşturma sonunda ceza alması durumunda Newcastle United’tan gönderileceği ve Ada’daki futbol kariyerinin sona ereceği de İngiliz gazeteleri tarafından iddia ediliyor.

Bu yüz kızartıcı iddiaların muhatabı Emre Belözoğlu dün basına bir bildiri gönderdi ve kendisinden istenen savunmanın 29 Ocak’a kadar yapılacağını dile getirdi. Gönderdiği bildiride iddiaları yine reddeden Emre’nin, böyle bir durumla karşı karşıya kalmasının bir komplo olduğunu düşünenler de çoğunlukta. İsviçre ile yaptığımız milli maç sonrasında çıkan olaylarda ‘faal’ olduğu öne sürülen Emre’nin sonradan 3’e inen 6 maçlık bir ceza aldığı biliniyor. İngiliz gazetelerindeki dipnotlarda, sık sık bu cezanın hatırlatılması ise Emre’nin planlı bir yok etme kampanyasına kurbanı edilmek istendiği iddiasını güçlendiriyor. Daha önce yine bir milli maçta David Beckham ile yaşadığı gerginlik sonrasında, İngiliz basınının boy hedefi haline gelen ve yapılan haberler sonrasında Aston Villa’dan gönderilen Alpay örneği zaten sıcaklığını koruyor.

ALPAY ÖRNEĞİ VAR

Her ne kadar Emre Belözoğlu, “İngiltere’de bu konuyla ilgili fazla bir şey konuşulmuyor. Olayları Türk medyası abartıyor” diyerek suçu Bab-ı Ali’ye atsa da, kendisinin, İngiltere’de bir zamanlar Alpay için yazılan senaryonun yeni aktörü olarak seçildiği güçlü bir iddia olarak telaffuz ediliyor. Sonuç olarak Emre, 29 Ocak’a kadar savunmasını yapacak. İngiltere Futbol Federasyonu da, milli futbolcumuzun Ada’daki geleceğini belirleyecek olan karara imza atacak.