‘En büyük gücümüz birlik ve beraberliğimizdir’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, "En büyük gücümüz birliğimiz ve beraberliğimizdir. Ne mutlu bize Türkiye Cumhuriyeti evladı olarak bu topraklarda yaşıyoruz." dedi.

Köylüler, “Bağrımıza bastık gururumuz oldunuz. Sayın Meclis Başkanımız”, “Yuntdağlılar sizinle gurur duyuyor” yazılı pankatlar taşıdılar. Köseler ve Karaahmetli köylerinde topram 128 hektar tarım arazisini sulayacak. Gölet sayesinde, daha önce hububat ve fiğ ekilen yörede bundan böyle zeytin, bostan, meyve, yonca ve mısır ekimi yapılabilecek.

Program, TRT sanatçısı Ali Altın’ın konseri ile başladı. Ali Altın, kendisinin bestelediği DSİ ve Bülent Arınç marşlarını söyledi. Marşa Arınç da eşlik etti.

DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, yaptığı konuşmada, “Meclis Başkanım Arınç’ın emirleri ile bölgede 6 adet gölet projesinin incelemesini yaptık, sadece 2’si ekonomik çıktı. Bunlardan birisi Köseler göleti, diğeri de önümüzdeki yıl temeli atılacak Pelitalan göletidir. Bunları sırasıyla hizmete açacağız.” dedi. Baraj ve göletlerin önemine değinen Eroğlu, şunları söyledi: “Son üç yılda DSİ olarak destan yazdık. Son üç yılda 235 adet tesisi hizmete sunduk. Eskiden temeli atılan bir gölet 10 yılda bitirilebilirdi, şimdi bir yılda bitiriyoruz. DSİ olarak son üç yılda üç milyar YTL tasarruf ettik. DSİ görevine geldiğimde 30 bin kişilik bir aile olarak Türkiye genelinde incelemeler yaptık. Ekonomik olmayan tesisleri devre dışı yaptık. Tasarrufu bu şekilde sağladık. Şimdi önümüzde Türkiye genelinde yapılmasını planladığımız gölet listesi var. İnşaatlarına en kısa başlayacağız. Temelini attığımız göleti bir yılda bitireceğiz.”

Yörede yıllardan beri inşaat halinde bitirilmeyi bekleyen Gördes barajına da değinen Eroğlu, “Burayla ilgili de muazzam bir çalışmamız var. En kısa zamanda hizmete açacağımız bu baraj sayesinde İzmir iline 59 milyon metre küp su vereceğiz. Manisa bölgesinde de 15 bin hektarlık toprağın sulanmasını sağlayacağız.” dedi.

Eroğlu, Köseler göletinin 31 metre 40 santimetre yüksekliğinde olacağını ve göleti 21 Ekim 2007 saat 10.59’da hizmete sunacaklarını sözlerine ekledi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da konuşmasına, “En büyük gücümüz birliğimiz ve beraberliğimizdir. Ne mutlu bize Türkiye Cumhuriyeti evladı olarak bu topraklarda yaşıyoruz.” sözleriyle başladı. Bunun üzerine köylüler “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganı attı.

Arınç, “Dünyada gitmediğim yer kalmadı, emekli olduğumda Manisa’yı tercih edeceğim. Burayı çok seviyorum. Hayatımın geri kalan kısmını bu bölgede geçirmek istiyorum. Dünyada dört mevsimi yaşayan tek ülke Türkiye. Bu toprakların çocuğuyum. Bana Yuntdağlı başkan diyorlar. Başkalarını küçültmek amacıyla söylemiyorum; ben Molla Ahmet’in oğlu, ben İbrahim Çavuş’un oğluyum. Bu yörede başörtülüsü ve sakallısıyla herkesi kucaklayarak, onlarla birlikte yaşamayı tercih edeceğim. Bizim ortak ve manevi değerlerimiz var. Örf ve adetlerimizden kesinlikle taviz vermemeliyiz, onları yaşatmalıyız. Biz geldiğimiz yere hizmet etmek zorundayız. Bizden sonrakilere doğru adamdı dedirtmeliyiz.” diye konuştu.

İstanbul’da bir zamanlar 14 gün süren su kesintileri olduğunu hatırlatan Arınç, “Ama şimdi İstanbul’da bir dakika bile su kesilmiyor. Bu bizim dönemimizdeki arkadaşların başarısıdır. İş yapmazsanız milletin duasını alamazsınız.” dedi. 2003 yılında Yuntdağı bölgesinde Siyekli göletini hizmete açtıklarını, şimdi bu gölet sayesinde 1300 dönüm arazi sulandığını anlatan Arınç, “Şimdi daha farklı ürünler yetişiyor.” dedi.

DSİ’nin katkılarıyla Dünya Su Konseyi’nin Türkiye’de toplanacağını hatırlatan Arınç, üç yıl Türkiye’de su günü kutlanacağını söyledi. Köydes projesi kapsamında Manisa’ya 30 milyon YTL para gönderildiğini hatırlatan Arınç, bu para sayesinde altyapısız, asfaltsız, susuz köy kalmayacağını, şu anda köylerin yollarında parke taşı döşenmeye başlandığını, artık köylerin de şehirler gibi modern hale geleceğini ifade etti.

Ellerinde pankartla köy meydanına gelen Tekel işçilerine de seslenen Arınç, “Ben dürüst bir insanım, yalan yanlış söylemeye karşıyım. Önceden tütün revaçtaydı. 20 yıl evvel devlet 100 bin ton tütün alıyordu. Şimdi 2002’de çıkan tütün kanunundan sonra Tekel’in yılda alacağı tütün 6 bin tona düştü. Tekel Yaprak Tütün İşletmeleri, Türkiye genelinde kapatılmaya başlandı çünkü, Maliye Bakanı iş olmayan yerlerde çalışan işçilere artık para veremeyeceğini açıkladı. Ama benim ricamla Osmancalı Yaprak Tütün İşletmesi’ndeki 200 işçinin sözleşmesinin feshedilmeyeceğini, bunların başka bölgelerdeki işletmelere kaydırılacağını söyledi.” dedi.