En büyük hipodrom Diyarbakır’a

Türkiye'nin en büyük hipodromu Diyarbakır'da yapılıyor.

Vali yardımcısı Ahmet Aydın, Çınar ilçesine bağlı Beşpınar köyünde yapımına başlanan Diyarbakır Hipodromunda incelemelerde bulundu.

Aydın, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, merkeze 20 kilometre uzaklıkta yapılan hipodromun Çınar ilçesi sınırları içerisinde yer aldığını söyledi. Türkiye’de büyük şehirlerde 7 hipodrom bulunduğunu, 8’incisinin Diyarbakır’da yapıldığını aktaran Aydın, bin 600 dönümlük alanda yapılan hipodromun Türkiye’nin en büyük hipodromu olduğunu bildirdi. Hipodromun 15 milyon YTL yatırımla yapıldığını ifade eden Aydın, şöyle dedi:
”2 milyon YTL’lik kısmın ihalesini yaptık. Diyarbakır’ın misyon ve vizyonu açısından çok büyük bir yatırımdır. Markalaşması açısından çok önemli bir hizmet. Diyarbakır Valiliği Hizmet Vakfı Başkanlığınca yapılıyor. Aynı zamanda müteahhitliğini yapıyoruz. Hipodromun yapıldığı yer daha önce meraydı. Bu nedenle köylülerle bir sıkıntı vardı. Tabi Hizmet Vakfı olduğu için köylüler destek verdi. Hipodrom Diyarbakır’ın imajını olumlu etkileyecek. Bittiği taktirde burada 250 kişi çalışacak. 500 at yetiştirici olacak. Önemli bir istihdam yaratacak.

Diyarbakır için yeni bir piknik alanı olacak. Aynı zamanda ekonomik katkı sağlayacak. Sınırları içerisinde bulunduğu belediyeye yaklaşık 2.5 milyon YTL gelir ve eğlence vergisi şeklinde katkısı olacak.” Aydın, Diyarbakır’ın gün geçtikçe çok güzel şeylerle anılacağını, kentin güzelliklere layık olduğunu anlatarak, yatırım yapan insanlarda tedirginlik olduğunu, ancak gelip gördükleri zaman öyle olmadığını fark ettiklerini kaydetti.