En çok proje hazırlayan hibeden faydalanacak

Türkiye ile Avrupa Birliği'nin (AB) ortaklaşa hazırladığı ve DPT tarafından koordine edilen projeyle, bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarının en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) tarafından ortaklaşa hazırlanan ‘Düzey 2 Bölgesel Kalkınma Programı’ hakkında Konya’da bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Konevi Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) görevlileri, KOBİ sahipleri ile ilçe ve belde belediye başkanları katıldı.

Programda konuşan Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, projenin amacının bölgeler arasındaki kalkınma dengesizliklerini ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı. Bu hibe programı çerçevesinde 13 ili kapsayan Düzey 2 bölgesi için 81.67 milyon Avro hibe ayrıldığına dikkat çeken Altun, “Bu hibeden 20 milyon Avro’luk bölümle, Konya ve Karaman en fazla hibeyi alan iller oldu. Hibelerden yararlanabilmek için projeler hazırlanması gerekiyor.” diye konuştu. Projelerin AB standartlarında olaması gerektiğine işaret eden Altun, kaliteli projelerin boş dönmeyeceğini kaydetti.

DPT Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Ahmet Yaman ise, hibe programında asıl unsurun hazırlanacak projeler olduğunu ifade etti. Hazırlanan projelerden birinci derecede projeyi hazırlayanların faydalanacağını anlatan Yaman, “Bu kaynak bölgeler arasındaki dengesizliklerin tamamen çözülmesini sağlayamaz belki ama müteşebbislerin bu kaynaktan yararlanmasını sağlayabiliriz.” diye konuştu.

AB standartlarında hayata geçirilebilecek projelerin destekleneceğini belirten Yaman, projelerin hazırlanışında uzman desteğinin alınabileceğini anlattı. Yaman, daha fazla ve kaliteli proje ortaya koyan ilin hibeden daha fazla pay alacağını sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından DPT ve Konya-Karaman Kalkınma Birliği’nden gelen yetkililer, katılımcılara proje hakkında geniş bilgi verdi.

Hibeler 3 ana başlık altında hazırlanan ve uygun görülen projelerin desteklenmesi için verilecek. Hibenin 16.34 milyon Avro’luk kısmı yerel kalkınma girişimlerine, 24.50 milyon Avro’luk kısmı KOBİ’lere, 40.83 milyon Avro’luk kısmı ise küçük ölçekli altyapı projeleri için ayrılmış durumda. Programın 18 Temmuz’da sona ereceği bildirildi. .