En düşük emekli maaşı 527 YTL

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ocak ayında yapılacak yüzde 5’lik artışla yeni yılda zamlı aylık alacaklar. Buna göre en düşük SSK’lı aylığı 527 YTL olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, SSK’da Sosyal Yardım zammı ve vergi iadesi yerine verilen ek ödeme dahil 495 YTL 75 YKr düzeyindeki en düşük emekli aylığı, yüzde 5’lik zam ve aralık ayı enflasyon (TÜFE) beklentisi doğrultusunda 527 YTL 16 YKr’ye çıkacak. 542 YTL 98 YKr olan ortalama aylık ise 577 YTL 41 YKr’ye yükselecek.

Bağ-Kur’da, Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu’na göre 1. basamaktaki asgari emekli aylığı yüzde 5 zam ve ek ödeme ile 387 YTL 59 YKr’den 408 YTL 14 YKr’ye, 6. basamaktaki ortalama emekli aylığı 457 YTL 20 YKr’den 486 YTL 7 YKr’ye çıkacak. Öte yandan, Bakanlar Kurulu’nun, dünkü Resmi Gazete’de emlak vergisi muafiyetiyle ilgili bir karar yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EMEKLİDE EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİNE DEVAM

Buna göre, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç, hiçbir geliri bulunmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret olanların (emekli), gazilerin, özürlülerin ve şehitlerin dul, yetimlerinin, Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olmaları durumunda, 2007 ve takip eden yıllar için kendilerinden meskene ait bina vergisi alınmayacak. Bakanlar Kurulu tarafından her yıl yayımlanan bir kararnameyle gerçekleştirilen sıfır vergi uygulaması, bu yıl 2007 ve takip eden yılları kapsayacak şekilde düzenlendi.