En ekonomik yakıt doğalgaz

Doğalgaz fiyatı Ocak ayında da bir önceki aya göre sabit kalarak, en ekonomik yakıt olmaya devam ediyor.

100 metrekarelik bir evde doğalgaz kullanarak, kömürden yüzde 49.70, LPG’den ise yüzde 67.71 daha az ödeyerek ısınma, pişirme ve sıcak su ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.
BOTAŞ’ın yaptığı açıklama ile doğalgaz fiyatı 2007 Ocak ayında değişiklik göstermedi. Böylece doğalgaz, soğukların en şiddetli olarak hissedildiği Ocak ayında da en ekonomik yakıt olmaya devam ediyor. Isınma, sıcak su ve mutfakta doğalgaz kullanan 100 metrekarelik bir konut sahibinin yıllık ortalama doğalgaz gideri, ısınma için kömür, sıcak su ve mutfak için LPG kullanan aynı büyüklükteki konut sahibinin yıllık kömür ve LPG giderinden yüzde 49.70 daha düşük oluyor.

Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (DOSİDER) verilerine göre, 100 metrekarelik bir alana sahip sobalı konutta ısınma ihtiyacında kömür, mutfak ve sıcak su ihtiyacının giderilmesinde de LPG tüp kullanılırsa yıllık 1,664 YTL harcanıyor. Tüm ısınma, sıcak su ve mutfak ihtiyaçlarında LPG kullanılması halinde ise yıllık maliyet 2,592 YTL oluyor. Bu maliyet doğalgaz kullanılması halinde kömüre oranla yüzde 49.70 düşerek 836,94 YTL’ye geriliyor.