En fazla sigarayı şoförler içiyor

Türkiye'de en fazla sigara tüketimini yüzde 74 oranıyla uzun yol şoförleri yapıyor.

Tiryakilerin yalnızca sigara satın almak için harcadıkları paranın yıllık tutarı ise 15 milyar dolar.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, CİHAN’a yaptığı açıklamada Türkiye’de sigara ile ilk tanışma ve sigaraya başlama yaşının 13 dolayında olduğunu vurgulayarak, “Yıllar içinde sigaraya başlama yaşı giderek aşağılara iniyor” uyarısında bulundu.

Türkiye’de erkeklerin yüzde 57.2’sinin, kadınların yüzde 28.4’ünün sigara kullandığını söyleyen Bilir, “Yerleşim bölgeleri düşünüldüğünde, büyük şehirlerde sigara kullanımının daha yaygın olduğu görülüyor. Kırsal kesimde sigara içenlerin oranı yüzde 29.5 iken, kentlerde bu oran yüzde 32.6’ya
kadar çıkıyor.” dedi.

Türkiye’de sigara tüketiminin meslek gruplarına göre dağılımına bakıldığında yüzde 74 oranıyla ilk sırada uzun yol şoförlerinin geldiğini söyleyen Bilir, “Bundan sonra, polisler, basın mensupları, öğretmenler ve doktorlar geliyor. Oysa, bu meslek grupları, öğrenciler ve çocuklar tarafından model alınan kimlikler olmalarından ötürü büyük önem taşıyor.” diye konuştu. Sigara içenlerin hemen hepsinin stresi gerekçe olarak gösterdiklerini aktaran Bilir, “Ancak, bu gerekçe doğru olamaz. Aynı meslekte olup da sigara içmeyenler var, onlar stresle nasıl başediyorlar?” diye sordu.

1 AYLIK SİGARA PARASI İLE PEK ÇOK ZARURİ İHTİYACI KARŞILAMAK MÜMKÜN

Sigara içenlerin yalnızca sigara satın almak için harcadıkları paranın yıllık tutarının 15 milyar dolar olduğunu belirten Bilir, “Sigara kullanmanın yol açtığı sağlık sorunlarının tanı ve tedavisi için yapılan harcamalar eklendiğinde bu miktar daha da artacaktır.” ifadesini kullandı.

Sigara içenlerin bu alışkanlıktan vazgeçmeleri durumunda öncelikle sağlıkları için olumlu bir adım atacaklarını kaydeden Bilir, şöyle devam etti: “Bunun ötesinde maddi olarak da önemli kazanımlar elde edeceklerdir. 1 günlük sigara parası ile; 3 litre süt, 3 kg elma, 2 kg sabun, 2 düzine yumurta, 10-12 gazete; 1 haftalık sigara parası ile, 1 roman, 1 saksı çiçeğini almak, aylık doğalgaz veya su faturasını ödemek; 1 aylık sigara parasi ile de 1 ayakkabı, yarım depo benzin, buharsız ütü, pantolon, gömlek gibi farklı ürünler almak mümkün.”