En güzel hediye Kütahya çinisi

KÜTAHYA - Topragin islenerek sanata dönüstügü Kütahya'da, usta ellerden çikan dünyaca ünlü çiniler simdilerde çok sayida Avrupa devletinin üst düzey yöneticilerinin kaldiklari mekanlari süslüyor.

Ata sanatina sahip çikan dünyaca ünlü çini ustalarinin ve bazi kisisel girisimlerinin yani sira özel kuruluslarin da farkli tasarimlar üzerinde çalismasi, Kütahya çinisine ayri bir yer kazandirmis durumda.

Özellikle devletler arasi bazi iliskilerin gelismesi adina karsilikli verilen hediyeler konusunda ülkelerin üst düzey yöneticilerinin çini üzerine yapilmis resimleri moda olmaya basladi. Kütahya’da bu isi yapan çinicilerden Selahattin Tas, aslinda kendisinin sadece araci oldugunu ve simdiye kadar Danimarka prens ve prensesine, Hollanda basbakani, dis isleri bakani, milli egitim bakani prens ile prenses ve kraliçeye hediye edilmek üzere çini tabak hazirladiklarini söyledi. Bunun Kütahya için son derece önemli oldugunu dile getiren Tas, “Tarih boyunca önemli bir yeri olan kentimizin bu geleneksel sanatinin degeri daha genis çevrelerde kesfedilmeye basladi. Umarim böyle devam eder.” seklinde konustu.

Kütahya’da faaliyet gösteren daha bir çok çinici gibi kendisinin de promosyon isleri yaptigina deginen Tas, “Özellikle devletlerin üst düzey yöneticileri için gelen siparislere çok özen gösteriyoruz. Zaten kendini kanitlamis Kütahya çinisinin itibarini düsürmemek adina siparis alimindan teslimatina kadar en ince ayrintilara dikkat ediyoruz. Ressam bir büyügümüzün çini üzerine yaptigi devlet düyüklerinin resimleri siparis verenlerin de hosuna gidiyor. Uluslararasi alanda hediyelesme noktasinda Kütahya çinisinin marka olma yolunda ilerledigine inaniyorum.” ifadesini kullandi.