‘En İngiliz 100 şey’

İngilizler, ülkelerine dair en çok hoşlarına giden “100 şeyi" seçti. Buna göre İngilizler en çok ünlü arabaları Mini’yi, çay, Beatles, televizyon ve David Beckam’ı seviyor.

İngiltere’de “En İngiliz 100 şey” seçildi. Daily Mirror gazetesinin haberine göre çeşitli kategorilerde seçilen “şeyöler arasında oldukça ilginç sonuçlar çıktı.
thebestof.co.uk sitesinin anketine katılan binden fazla insanın katılımıyla yapılan seçimlerde İngilizler en beğendikleri İngiliz spor arabanın Aston Martin DB5 olduğunu belirtti. Astom Martin’i, Jaguer E-type ve Mini Cooper S izledi. İngilizlerin en beğendiği İngiliz otomobil de Mini oldu. Jaguar XJ6 ve Rolls Royce Silver Shadow ise Mini’nin ardından ikinci ve üçüncü sırada kaldı.
En beğenilen İngiliz yemeği Rosbif ve Yorkshire pudingi olurken, İngilizlerin ünlü fish and chips’i (balık ve patates kızartması) ikinci sırada seçildi.

İNGİLİZLER EN ÇOK ÇAYI SEVİYOR
Ankete göre en çok sevilen İngiliz içkisi çay olurken en beğenilen erkek şarkıcı/grup ise Beatles olarak seçildi. Beatles’ı Robbie Williams ve Queen izledi. En çok beğenilen kadın şarkıcı/grup ise sırasıyla Kate Bush, Sugababes ve Katie Melua oldu.
Ankette en beğenilen İngiliz aktörler Sean Connery, David Jason ve Hugh Grant olurken en sevilen İngiliz aktrisler ise Judi Dench, Julie Walters ve Kate Winslet olarak seçildi.
İngilizler, kültürlerine dair en çok beğendikleri şeyleri ise görgü, ifade özgürlüğü ve kibarlık olarak sıraladı.

FAVORİ BULUŞ: TELEVİZYON
En beğenilen üç İngiliz buluşu televizyon, penisilin ve kedi gözü olurken en çok beğenilen İngiliz mekanları ise Stonehenge ve Big Ben olarak seçildi.
İngilizler, en beğendikleri üç sporcunun David Beckham, George Bast ve Steve Redgrave, tarihte en beğendikleri İngiliz’in Florence Nightingale ve en sevdikleri İngiliz politikacının ise Winston Churchill olduğunu belirtti.