En iyi borçlanma ödülü Türkiye’ye

Uluslararası yatırımcıların yakından takip ettiği ‘International Financing Review Dergisi' (IFR) Türkiye'yi ‘Uluslararası Sermaye Piyasalarında En İyi Borçlanma Stratejisi Uygulayan Ülke' seçti.

2005 yılı için aralarında hem gelişmiş, hem de yükselen piyasa ülkelerinin bulunduğu adaylar arasından yapılan seçimde kategorisinde birinci seçilen Türkiye’nin ödülü, önceki akşam İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ve finans sektöründen yaklaşık 1500 davetlinin katıldığı bir törenle verildi. Törende, Türkiye’yi Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı temsil etti ve ödülü aldı. IFR her yıl farklı kategorilerde uluslararası piyasalardan borçlanma yapan ülkelere, kuruluşlara, yatırım bankalarına ve bu piyasalarda ihraç edilen yatırım araçlarına ödül dağıtıyor. Dergiden konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, 2005’te Türkiye’de ocak ayında yüksek tutarlı iki ihraçla başlayan borçlanma programı, senenin genelinde programın döviz ve vade ayaklarında çeşitlilik sağlanarak başarıyla tamamlandı. Ayrıca, borçlanma zamanlamaları optimal olarak gerçekleştirildi, ihraç edilen tahviller yoğun talep gördü, ikincil piyasalarda güçlü performans gösterildi ve maliyetlerde iyileşmeler sağlandı.

Bu arada yılın ilk iç borçlanma ihalelerinin gördüğü ilgi ve gelen teklif miktarının yüksekliği, bankacılara göre bu yıl yürürlüğe giren yeni vergi düzenlemesiyle gelen yüzde 15 stopaj uygulamasının olumsuz etkisi olmadığını gösterdi. Bu yıl başında uygulamaya giren yeni düzenleme tüm finansal yatırım araçları üzerine yüzde 15 stopaj vergisi getiriyor. Bu yıldan önce ihraç edilen kıymetler ise itfasına kadar stopajdan muaf olacaklar. Hazine dün 595 günlük iskontolu tahvil ve beş yıllık altı ayda bir değişken kupon ödemeli tahvil ile 3 milyar 687,5 milyon YTL borçlandı. İhale öncesinde kamu kuruluşları ve piyasa yapıcısı bankalara rekabetçi olmayan tekliften satışla dün toplam borçlanma 7 milyar 97,5 milyon yeni lira oldu.