‘En iyi denetleyici ailedir”

Artvin Emniyet Müdürü Necmettin Emre, il genelinde internet kafelerde yaptıkları denetimlerde bazı kafelerin gerekli kurallara uymadıklarını tespit etti.

İl Emniyet Müdürü Necmettin Emre, internet kullanımı konusunda aileleri uyardı. Polis teşkilatı olarak üstlerine düşen görev bilinciyle internet kafelerde sıkı denetimler yaptıklarının altını çizen Emre, “Bir internet kafeyi 24 saat denetlememiz mümkün değildir. Kaldı ki günümüzde pekçok evde internet var. Bunun için ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Bu konuda en iyi denetleyici mekanizma ailelerdir. Teşkilat olarak ailelerden dileğimiz çocuklarının takipçisi olmaları.” diye konuştu

Son günlerde internet üzerinden çocuklara yönelik istismar edici suçların artması Artvin Emniyet Müdürlüğü ekiplerini harekete geçirdi. Bu konuda dikkatleri üstüne çeken internet kafelerde, Asayiş, Güvenlik, Bilgi İşlem ve Kaçakçılık Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince il merkezi ve ilçelerde eş zamanlı olarak denetimler yapıldı.

74 kafede yapılan denetimlerde 13 internet kafenin bilgisayarlarında zararlı sitelere erişimi engelleyen filtre programının bulunmadığını tespit ettiklerini açıklayan Emre, “2 internet kafenin yaş sınırına uymadığı, 12 internet kafede küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etki eden şiddet içerikli oyunlar oynatıldığı, 7 internet kafenin işletmecisinin işyerinde bulunmadığı ve 6 internet kafede ise sigara yasağına uyulmadığı tespit edildi. Bahse konu işyerleri hakkında gerekli idari işlemler yapılmıştır. İl genelinde internet kafelerle ilgili yapılan bu denetimler ilerleyen günlerde etkin ve kararlı bir şekilde sürdürülecektir.” dedi.