En kral asparagas gazetesi kapandı

Elvis Presley'in son fotoğrafları ile aşk hastalığının tedavisinin bulunması gibi 'bilimsel keşiflerle' ilgili 'uydurma' haberleriyle tanınan Amerikalı tabloid World News Weekly gazetesi artık sadece internete

Zira ‘Dünyanın Tek Güvenilir Gazetesi’ sloganlı gazetenin yayımcısı American Media Inc. dün World News Weekly’yi gelecek aydan itibaren basmayacağını duyurdu. Gazetenin www.weeklyworldnews.com adresinden internet yayımına devam edileceği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Basın satışları üzerinde güçlü etki yapmış olan perakende ve toptan gazete piyasasındaki mücadelelerden ötürü Weekly World News’ün yazılı baskısını 27 Ağustos’tan itibaren durduruyoruz. Weekly World News, şirketimizin en küçük ölçekli haftalık yayınıydı.” National Enquirer’ın da yayımcısı olan American Media Inc., geçen ay da sahip olduğu 16 dergiden beşini elden çıkarıp ünlülerin hayatı ile yaşam tarzı (life style) dergilerine ağırlık vereceğini açıklamıştı. Weekly World News’ün yazarı Bob Greenberger “Öne sürdükleri sebepler anlamsız. Çok şaşırdık” ifadelerini kullandı.

‘Musa Neden Çölde 40 Yıl Dolaştı’
Gazetenin en ünlü karakteri, ‘Yarasa Çocuk’tu. Gazete, Yarasa Çocuk’un 11 Eylül saldırıları sonrası ‘mağarada yaşama becerilerinden’ ötürü Kaide lideri Usame bin Ladin’i arama çalışmalarına kaydolduğunu yazmıştı. Son sayısının manşeti, kendisini küresel ısınmayla mücadeleye adayan eski ABD başkan yardımcısı Al Gore’a atfen ‘Doğa Ana, Başkanlık Yarışında Gore’u Destekliyor’ olan gazetenin ünlü manşetleri arasında ‘Musa Neden Çölde 40 Yıl Dolaştı: Haritayı Kaybetmişti’ de var.