‘En önemli sorun arazi kullanım haritalarının olmaması’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un ve Türkiye'nin en önemli sorununun arazi kullanım haritaları olmaması olduğunu ifade etti.

Topbaş, İstanbul’da sanayiinin sorunları ve çözüm önerilerinin ele alındığı İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda, meclis üyelerinin sorunlarını dinledi. Toplantıya İstanbul Valisi Muammer Güler de katıldı. 22 oda üyesinin özellikle İstanbul’un altyapıya ilişkin sorunlarını ele aldıkları toplantıyı sonuna kadar not alarak dinleyen Başkan Topbaş, konuşmasına, İstanbul’un plansız bir kent olduğunu söyleyerek başladı. Plansız bir kent olan İstanbul’un getirdiği sorunların faturasını herkesin ortak ödediğini aktaran Topbaş, İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli sorununun arazi kullanım haritaları olmaması olduğunu ifade etti.

İstanbul’un plansızlığını ağırlıklı olarak trafiğe yansıdığını dile getiren Topbaş, İstanbul’da insan sirkülasyonu için raylı sistem gerektiğini, kentte İstiklal Caddesi’ndeki tramvay da dahil olmak üzere toplam 47 kilometre raylı sistem olduğunu kaydetti. Topbaş, 56 kilometrelik kısmın inşaatının sürdüğünü, 60 kilometrelik kısmın ihale aşamasında olduğunu, ilave bir 60 kilometrelik bölümün de projesinin yapıldığını ifade etti. Bu çalışmaları yürütürken mevcut yollardaki sıkıntıları çözecek tedbirler de alınması gerektiğini aktaran Topbaş, İstanbul’un yol fakiri bir kent olduğunu, yol standartlarının Avrupa standartlarının altında olduğunu beirterek,kentte en ciddi sorunun ulaşım olduğunu söyledi.

116 ÇÖZÜM’ÜN ARDINDAN 200 PROJE GELİYOR

Ulaşımı öncelikle çözeceklerini, Bakırköy-Beylikdüzü arasında metro inşa edeceklerini, İkitelli’ye metro götüreceklerini, İETT’yi ve halleri özelleştireceklerini, denize genel ulaşım portföyü içinde daha fazla yer vereceklerini aktaran Topbaş, ”116 Çözüm’ün ardından 200 proje geliyor. Ulaştırmayla ilgili 20 yıldan daha fazla iş yapıyoruz. Tabii sıkıntı, zahmet olacak ama ileride rahatlayacağız” dedi. Topbaş, Haydarpaşa’dan daha büyük, ”Onu katlayacak” bir liman çalışması olduğunu ancak, şimdilik yerini söylemeyeceğini kaydetti. Başkan Topbaş, tüm imkan ve kaynakları ulaşıma yönlendirdiklerini, buna mecbur olduklarını söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, sanayi alanlarına ilişkin yapılan çalışmalara da değindi. Topbaş, “İş hayatından geliyorum. Sizi çok iyi anlıyorum. İstiyoruz ki isdihdam artsın. ” dedi. İSO, İTO ve yerel yönetimler bir araya gelerek, sanayinin sorunlarına çözüm aranacak bir komitenin oluşturulmasını öneren Topbaş, “Bizler geçiciyiz. Kalıcı olan sizsiniz. Kararları birlikte verelim. Uzmanları getirelim ve doğru yolu bulalım.” şeklinde konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler de planlama olmadan bir kentin gelişemeyeceğini dile getirdi. Güler, ”İstanbul istiap haddi dolmuş bir şehirdir. Akıl almaz bir göç olgusu var.” dedi. Artık iyi planlama yapılması gerektiğini belirten Vali Güler, ”İstanbul’un birinci problemi su havzalarının korunmasıdır. Bu, hayati önem taşıyor” dedi.

Vali Güler, İstanbul’un yıkılıp yeniden yapılmaya ihtiyacı olduğunu dile getirerek, ”Siyasi istikrarın da İstanbul’a kazandırdıklarını gözardı etmeyin. Büyükşehir ile ilçe belediyesinin çekişmesi çok görüldü eskiden. Şimdi belediye, vilayet, hükümetin kendi içindeki uyumu tamam. Müşterek bir çözüm iradesi var” diye konuştu.

Vali Güler’in yer yer espirili konuşmaları toplantıya katılanlar arasında gülüşmelere yol açtı.