En tutumlu otomobiller hangileri?

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan ülkelerin başında gelen Türkiye'de otobobil sahipleri gönüllerince yola çıkamıyorlar.

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan ülkelerin başında gelen Türkiye’de otomobil sahibi olmak, yüksek bir yıllık yakıt harcaması yapmak demek.

Bu yüzden lüks sınıf otomobillerde bile, daha az yakıt tüketen dizel motorlu seçenekler tercih ediliyor. Fakat tüketiciler 1557 versiyonun satışa çıktığı ülkemizde hangi modelin en tutumlu otomobil olduğu konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Auto Info’nun yaptığı araştırmayı Haber 7 de sayfalarına taşıdı.

Tüketim her ne kadar sürücüye, trafik yoğunluğuna, yol ve hava şartlarına göre değişkenlik gösterse de burada yer alan sıralamada, araçların ortalama yakıt tüketimleri esas alındı.


Ortalama tüketim değerleri aynı olan araçlarda ise şehir içi tüketime göre sıralama yapıldı. Fabrika değerleri, Avrupa Birliği’nin 80/1268/EEC Yakıt Tüketim Ana Direktifine bağlı direktiflere uygun olarak yapılan testler sonucunda ortaya çıkmış tüketim değerleridir. Bu da şunu gösterir ki aynı sürücü, aynı hava ve yol şartlarında tüm araçları kullanmış olsa, tüketim değerleri değişebilir, fakat sıralama değişmez.

Bu çatışmada önce Türkiye’de satılan tüm araçlar içindeki en tutumlu otomobilleri göreceksiniz.