Endonezya Milli Eğitim Bakanı: “Türk okulları idolümüz!”

Hüseyin Çelik, Endonezya'daki Türk okullarının iki ülke arasındaki kaynaşmada büyük rol oynadığını ifade etti.

Eğitim alanında ortak çalışmalar yürütmek amacıyla iyi niyet mektubu imzalayan iki bakan Türk okullarını öve öve bitiremedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Endonezya’daki Türk okullarının iki ülke arasındaki kaynaşmada büyük rol oynadığını ifade etti. Endonezya Milli Eğitim Bakanı Bambang Sudibyo da, “Ülkemizde bulunan Türk okullarını kendimize örnek alıyoruz, gerçekten de eğitim açısından dünyaya örnek teşkil etmekteler.” dedi.

Bakan Çelik ile Endonezya Milli Eğitim Bakanı Bambang Sudibyo arasında eğitim alanında ortak çalışmalar yürütmek amacıyla iyi niyet mektubu imzalandı. Beykoz’da bulunan Sabancı Öğretmen Evi’nde gerçekleştirilen anlaşma öncesi iki Bakan birbirlerine hediye verdi.

Endonezya ile Türkiye arasında İlköğretim’den Yüksek Öğretim’e kadar birçok eğitim alanında işbirliği ve ortak çalışmayı içeren anlaşma kapsamında Endonezyalı 60 okul müdürü Türkiye’deki eğitim sistemi hakkında 1 haftalık seminere katılacak. Bakanlar daha önce Ankara’da bir araya geldikleri görüşmede seminerle ilgili karar almıştı.

Anlaşma öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Çelik, yapılan anlaşmanın eğitimin her dalını içerdiğini ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacaklarını ifade etti. Endonezya’da bulunan Türk okullarının önemine değinen Bakan Çelik, “Türk müteşebbislerin Endonezya’da açtığı Türk okulların iki ülke insanın bütünleşmesi açısından oldukça önemli bir rol oynuyor.” dedi.

Eğitimcilerin anlaşma kapsamında Türkiye’deki okulları gezdiklerini belirten Bakan Çelik, “Endonezya’dan yetkililer Türkiye’deki eğitim sistemi ile ilgili konferanslara katılmaktadır ve okullarımızı gezmektedir. Biz de bu ziyarete karşılık olarak Endonezya’ya gitmeyi düşünüyoruz. Bu ülke ile eskiye dayanan bağlarımız var. Ta Osmanlı’dan bu yana. Tsunami sonrası dostluğumuz daha da pekişti. Bölgeye ilk giden ülke olduk. Yapılan anlaşma iki ülke için hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Endonezya Milli Eğitim Bakanı Bambang Sudibyo ise, birçok Avrupa ülkesi ile eğitim alanında işbirliği yaptıklarını; ancak Türkiye’nin yerinin başka olduğunu ifade etti. Bakan Sudibyo, “Ülkemizde bulunan Türk okullarını kendimize örnek alıyoruz, gerçekten de eğitim açısından dünyaya örnek teşkil etmekteler.” diye konuştu.

İmzaların atılmasının ardından Bakan Çelik, Endonezyalı Bakan Sudibyo’ya öğretmen evinin penceresinden Boğaz manzarasını seyrettirdi.