‘Energy’ market zinciri açıyoruz

Türkiye’nin su deposu, küvet, duş kabini, kombi ve radyatör üretiminin önde gelen firmalarından Sanica, sadece ısıtma ve soğutma sistemlerinin yer aldığı bir market zinciri kuruyor.

Isıtma ve soğutma sistemlerinde genellikle üreticilerin bayileri, bir depo dolusu mal almak şartıyla tatile götürdüğünü belirten Fatinoğlu, bu durumda hem bayinin hem de tüketicinin tek bir markaya mahkum edilmek zorunda kaldığını ifade ediyor. Firma olarak merkezî bir toptan şirketi kurup bir evin ihtiyacı kadar mal sattıklarını anlatan Sanica’nın patronu, bu sistemin tuttuğuna ve radyatör imalatını yüzde 50 artırdıklarına dikkat çekiyor. Pazarlamada ikinci bir atağa geçmek için ısıtma ve soğutma sistemlerinin satıldığı ‘Energy’ isimli bir market zinciri kurduklarını bildiren Fatinoğlu, kısa sürede tüm yurt çapına yayılacaklarını kaydediyor. Energy marketlerinin başlıca farklılıkları şöyle: Bütün üretici firmaların markaları raflarda eşit olarak yer alacak. Hem tüketici hem de ısıtma sistemini yapacak taahhütçü markete gelip hangi markayı ve hangi ürünleri alacağını etiket fiyatlarına bakarak belirleyebilecek. Yabancı markalara yer verilmeyen markette, küçük ve orta büyüklükteki firmaların malları satılacak. Isıtma sistemlerinde insanların sadece kombinin fiyatını bildiğini söyleyen Fatinoğlu, boru, vida, dirsek gibi parçalardaki fiyat karmaşasına da son verileceğini belirtiyor. Malzemenin taksiti markette yapılacağı için taahhütçü sadece emeğinin karşılığını alacak. Yeni market zinciri aynı zamanda yeni istihdam imkanı da sunmuş oluyor. Fatinoğlu Grubu’nun Gürpınar’da bulunan üretim tesislerinde 2006 yılına girerken çok ciddi bir yangın çıkmıştı. Yangından ders çıkardıklarını belirten Fatinoğlu, öz sermaye ile çalıştıkları için kredi yükü altında kalmadıklarını ifade ediyor. Devletin bir işyeri yangınında makine, teçhizat ve malzemenin vergisini aldığına dikkat çeken Fatinoğlu, bu sebeple uzun ve geniş fabrika mantığını değiştirme kararı aldıklarını, fabrikayı 30’ar metrelik bölümlere ayırdıklarını, böylece bir kısım yandığında diğer kısmın etkilenmesinin önüne geçtiklerini dile getiriyor.

Toplu konutzedeler ortaya çıkabilir

Fatinoğlu, toplu konut inşaatlarında bazı olumsuzlukların yaşandığını belirtiyor. Son dönemde sıcak para sebebiyle birçok insanın inşaat işine girdiğini kaydeden Fatinoğlu, halkın yeterince bilgilendirilmediğini vurguluyor. Firmaların Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) arsa alıp proje yaptığını hatırlatan Fatinoğlu, “Halk bu projeleri TOKİ’nin yaptırdığını zannediyor.” diyor. Fatinoğlu, bir dönem yarım kalan ve yıllarca bitmeyen siteler sebebiyle oluşan kooperatifzedelere benzer bir mağdur kitlesinin oluşabileceğine dikkat çekiyor. Diğer önemli sorun ise maliyetleri düşürmek için malzeme kalitesinin dikkate alınmaması. İnsanların evlerine yerleştikten sonra başta boru tesisatı olmak üzere birçok şeyi yeniden değiştirmek zorunda kaldığını anlatan Fatinoğlu, bazen eve ödenen miktarın yüzde 20’sini bulan masrafların çıktığına işaret ediyor.

Diğer önemli bir konu ise Türkiye’nin çeşitli illerinde başlayan toplu konut projelerinin kentin ev ihtiyacını karşılasa da yerli esnafın iş potansiyelinin azalması. Bölgenin ev ihtiyacının karşılanması için TOKİ proje hazırlıyor. Bu projeleri çok büyük şirketler aldığı için oradaki müteahhitler iş yapamıyor, yapamayınca küçük esnaf da işsiz kalıyor.