Enerji Bakanı petrol için Fizan’a gidiyor

OSMANLI İmparatorluğu döneminde sürgün yeri olarak bilinen Fizan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) yeni gözdesi oldu.

10 yıldır Libya’da faaliyet gösteren TPAO, Fizan’da, son 10 yılda bölgede yapılan en zengin keşfi gerçekleştirdi. Yeni çalışmalar için kolları sıvayan şirket, açılan yeni sondajlardan da olumlu sonuçlar almaya başladı.

TPAO şimdi gözünü Libya’daki yeni petrol sahalarına dikti. Enerji Bakanı Taner Yıldız, TPAO’nun keşif yaptığı petrol sahalarının açılışını gerçekleştirmek ve Libya’dan yeni petrol sahaları talebini karara bağlamak için bu ay sonuna doğru Libya’ya gitmeyi planlıyor. Libya’nın TPAO’ya 3 yeni petrol sahası vermesi konusu da gündemde.

TPAO 10 YILDIR LİBYA’DA

Yaklaşık 10 yıldır Libya’da faaliyet gösteren TPAO, 3 arama sahasında çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar, TPAO’nun bağlı kuruluşu Turkish Petroleum Overseas Company (TPOC) ile Libya Milli Petrol Şirketi (NOC) arasında Şubat 2000’de imzalanan “Arama ve Üretim Paylaşım Anlaşması” (EPSA) kapsamında yürütülüyor. Libya’nın 2 trilyon metreküp gaz ve 26.4 milyar varil petrol rezervi olduğu hesaplanıyor.