Enerji Zirvesi’nin programi degisti

SAMSUN - Mavi Akim Projesi'nin resmi açilisi için Samsun'a gelecek olan Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin ve Italya Basbakani Silvio Berlusconi'nin Samsun'daki programi degisti.

Buradan kara yada hava yoluyla Çarsamba ilçesindeki Durusu Basinç Düsürme ve Ölçüm Istasyonu’nda gerçeklesecek olan Mavi Akim Dogalgaz Boru Hatti resmi açilisi yapilacak. Yemegi BOTAS Durusu Tesisi’nde bas basa yiyecek olan Basbakan Erdogan, Putin ve Berlusconi açiklama yaptiktan sonra daha önce duyuruldugu gibi Büyük Samsun Oteli’ne geçmeyip havaalanina geri dönecek. Üç devlet lideri, Durusu Tesisi’nde yapilacak tören, yemek ve açiklamanin ardindan karayoluyla havaalanina geçecek ve bas basa görüsecek. Liderler saat 17.00′ de geldikleri özel uçakla geri dönecekler.

Bu arada Karadeniz’in 2 bin 140 metre derinliginden geçen ve bin 200 kilometre uzunlugunda olan Mavi Akim’in Türkiye’ye girdigi nokta olan Durusu Basinç Düsürme ve Ölçüm Istasyonu’nda çalismalar tamamlandi. Ziyaret öncesinde tören alanina helikopter pisti yapildi ve çevredeki otlar ile molozlar kaldirildi. Araçlar için otopark yapilirken, tören için çadir kurularak bin 200 koltuk yerlestirildi. Italyan ve Rusya heyetleri zirve öncesinde incelemelerde bulunurken, tören alaninin hazirlanmasi için 700 kamyon toprak dolgu yapildi ve 4 bin metrekare beton döküldü. Tesislere Türkiye, Rusya ve Italyanca hos geldiniz afisleri ve bayraklar asildi.

Samsun Valiligi’ne yapilan resmi kayitlara göre üçlü zirveyi 240 yerli ve 60 yabanci olmak üzere toplam 300 basin mensubu takip edecek.

Bununla beraber zirvede genis güvenlik önlemleri alinacak. Samsun Emniyet Müdürlügü, izinleri ve tatilleri iptel ederek ilçelerden takviye polis çagirdi. Zirve için 2 bin civarinda polisin görev yapacagi belirtiliyor. Durusu Tesisleri’nin jandarma mintikasi olmasi sebebiyle zirve için polis sayisi kadar da askerin görev alacagi belirtiliyor. Durusu’daki evlerin çatisinda keskin nisancilar bulundurulacak. Tören alani da güvenlik çemberine alinacak.

2003 yilinda faaliyete geçen Mavi Akim Projesi ile 1 milyar 252 milyon metreküp, 2004 yilinda 3 milyar 238 milyon metreküp, 2005 yili Haziran ayi itibariyle ise 2 milyar 123 milyon metreküp dogalgaz Rusya’dan ithal edildi. Yillik 16 milyar metreküp dogalgaz tasima kapasiteli boru hatti, yaklasik 3.3 milyar dolara mal olmustu. Toplam uzunlugu bin 200 kilometreye ulasan boru hatti, Kradeniz’ de 2 bin 140 metre derinligine inilerek bu alanda dünya rekoru kirilmisti.