Enerjisini atamayan çocuk uyku problemi yaşıyor

Universal Hacettepe Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Tıp Merkezi Müdürü Taner Öğüt, ev ortamı dışında enerjisini atamayan çocukların evde çok yaramaz olduklarını kaydetti.

Çocuklar herhangi bir yaşta, uykuya geçişte veya uykunun devamında zorluklar yaşayabiliyor. Bu duruma çocukluk çağı uykusuzluk sendromu deniliyor. Bu sendrom, temel bir uyku bozukluğunun, tıbbi bir bozukluğun (nörolojik hastalıklar) ya da psikiyatrik bir bozukluğun (gelişim eksikliği, hiperaktivite, depresyon) belirtisi olarak günyüzüne çıkıyor. Diş çıkarma, düzenli saatlerde yatma alışkanlığının kazanılmaması, çocukluk çağı depresyonu, barsak parazitleri, diyette şeker oranının yüksek olması, kahve ve çay gibi uyarıcı maddelerin tüketimi gibi birçok neden bu duruma yol açabiliyor.

Çocuklarda görülen uyku bozukluğunun bir diğer nedeni ise çocuğun enerjisini atamaması. Uzmanlara göre, dört duvar arasında kapalı kalan çocuk koşup oynamadığı için enerjisini boşaltamıyor ve bu durum onun uykusuna etki ediyor. Çocuğun açık havayla, toprakla temas halinde olması gerektiğini ifade eden Öğüt, dış ortamlardan kopuk olan çocukların rahat uyku uyuyamadıklarını, geceleri uyandıklarını belirtiyor.

Çocuğun rahat bir uyku uyumasında ev dışındaki ortamlarda toprakla iç içe oyunlar oynamasının önemine işaret eden Öğüt, “Büyüme çağındaki çocuk enerjisini evde atamıyor, atmaya çalışınca da aileler çocuğumuz çok yaramaz hiç yerinde durmuyor tarzında şikayetlerde bulunuyor. Aileler çocukları balkona çıkınca dahi aman üşütür hastalanır diye düşünüyorlar. Geçmiş nesiller daha sağlıklıydı. Şimdi ise çocuklarda çok kolay rahatsızlıklar ve hastalıklar görülebilmekte.” dedi.

Bir pikniğe gidildiğinde dahi çocuklara “koşma, toprakla oynama” gibi baskıların yapıldığının altını çizen Öğüt, çocukların soğuğa karşı çok sıkı giydirildiklerini ve bu durumun çocuğun oluşacak direncini olumsuz etkilediğini vurguluyor.

Çocukların o küçük yaşlarına rağmen psikolok ihtiyacı duyulabildiklerini belirten Öğüt, “Çocuklarımızın bu durumu fiziksel etkenlerden de kaynaklanabilmektedir. Çocuklarımız apartman dairelerinde ve şunu yapma bunu yapma baskısı altında büyümektedir. Zaten kapalı ve dış dünyayla kopuk olarak yetişen çocuklar baskı altında kalabilmekte. Bunun sonucunda da psilojik olarak gerekli gelişmeyi gösteremeyebiliyor.” diye konuştu.

Öğüt, çocuklarda görülen uykusuzluk probleminin tedavisinde öncelikle davranışsal yaklaşımların denenmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Çocuğun huzursuzluğunun nedeni araştırılmalıdır. Huzursuzluğun birçok nedeni olabilir. Ebeveynler için bütün bu nedenleri dikkatli bir şekilde incelemek zor olsa da, gerçek problemi tamamen görmezden gelmek yerine, gerçek problemi bulmak için uğraş verilmesi çocukları daha mutlu ve huzurlu kılacaktır. İlaç tedavisi gerekliyse, mutlaka uzman doktorların kontrolünde ve kısa süreli kullanılmalıdır.”