Enflasyon ile mücadeleden asla taviz yok

Bakan Babacan; 'Kim ne derse desin enflasyon ile mücadeleden asla taviz yok'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, enflasyonla mücadelede sürdürülen ekonomik programın temel ilkelerden bir tanesi olduğunu, bu politikadan zerre kadar taviz vermeyeceklerini belirterek, “Kim ne derse desin enflasyon ile mücadeleden asla taviz yok” dedi.

Dünya Bankası’nın Türkiye için hazırladığı ‘Ülke Ekonomik Raporu; Sürdürülebilir Büyüme ve AB’ye Yakınsama’ başlıklı rapor ile ilgili Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Devlet Bakanı Babacan, hazırlanan ekonomik raporun, Türkiye ekonomisinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çektiğini belirterek, raporun Türkiye’nin bu zamana kadar yaptıklarını ve bundan sonra neler yapacağının çerçevesini çizdiğini kaydetti.

Türkiye’nin 16 çeyrek üst üste büyüdüğünü, bunun 2006 yılı ve sonraki yıllarda devam etmesini beklediğini belirten Babacan, Türkiye’nin istikrarı ve sürdürülebilir ekonomiye kavuştuğunu söyledi. Babacan, para politikası konusunda hala piyasada kuşkuların ve farklı beklentilerin olduğuna işaret ederek, “Altını çizerek söylüyorum ki; enflasyon ile mücadele ekonomik programımızın en temel unsurlarından bir tanesidir. Bundan taviz vermeyi asla düşünmüyoruz” diye konuştu.

Bu politikalara zaman zaman eleştiriler olabileceğini, enflasyon politikasının biraz gevşetilmesi gerektiği gibi düşüncelerin olabileceğini anlatan Babacan, “Kim ne derse desin, enflasyon ile mücadeleden asla taviz yok. Bu konudaki hiçbir söylentiye, hiçbir duyuma kesinlikle prim vermeyeceğiz. Bizim politikalarımız belli. Ana temel ilkelerden nasıl 3 yılı aşkın bir süredir zerre kadar taviz vermediysek, bundan sonraki süreçte de asla taviz vermemiz sözkonusu değil. Enflasyonla mücadele bizim temel ilkelerimizden bir tanesi ve para politikaları da bu temel ilkeden uzaklaşmayacak şekilde devam edecektir” şeklinde konuştu.