‘Enflasyonu yüzde 8’lere AK Parti indirdi’

AK Parti Isparta İl Başkan Yardımcısı Rüştü Şencan, Isparta Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Şükrü Kaya'nın Muhasebeciler Günü'nde yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Türkiye’nin 35 yıl aradan sonra yüzde 130 enflasyondan yüzde 7.6 enflasyon oranına AK Parti döneminde ulaşıldığını söyleyen Şencan, yine en yüksek ekonomik büyümenin kendi dönemlerinde olduğunu belirtti.

Paradan altı sıfır atılması işlemine Ak Parti döneminden önce hiçbir hükümetin cesaret edemediğini ifade eden Şencan, paranın değerinin ve itibarının arttığını söyledi.

AK Parti’nin bu güne kadar yapılmayanları yaptığını vurgulayan Şencan, “Daha önceki hükümetlerden devir eden 53 milyar dolar batık banka yüklerinden 12 milyar doları AK Parti hükümetleri döneminde tahsil edilerek ekonomi ve maliyeye katkı sağlamıştır. Yine Türkiye tarihinde sağlanan özelleştirme gelidrinden daha fazlası AK Parti döneminde sağlaarak ekonomi ve maliye üzerindeki kamburlar azaltılmıştı.” dedi.

Kaya’nın açıklamalarının daha önceki hükümetlerle alakalı olduğunu altını çizen Şencan, “AK Parti döneminde ödenen borç faizleri ve ana paralarının esas kaynağı önceki hükümetlerdir.” diye konuştu.

Kaya’nın maliye ve ekonominin içinde bulunduğunu ve bunları bilmemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Şencan, açıklamaları iki nedene bağladı. Bunlardan birinin Kaya’nın daha önce bir siyasi partinin yönetiminde yer alması olduğunu söyleyen Şencan, ikinci sebebin de karamsar söyleme alışkanlığından kaynaklanabileceğini ifade etti.