Enflasyonun düştü ikinci el oto alım satımı da düştü

Türkiye'de enflasyonun düşmesi ile birlikte ikinci el oto alım satımı da düştü.

Enflasyonun sürekli yükseldiği dönemlerde bir çok insan yastık altındaki paralarını ikinci el oto alarak yatırıma çevirirken, bir yandan enflasyonun düşmesi, bir yandan da sıfır araç alımında bankaların çok düşük faizle kredi imkanı sağlaması adeta ikinci el oto alım satımını ölme noktasına getirdi. Antalya’nın en büyük ikinci el oto pazarına geldikleri zaman 3- 4 tane araç sattıklarını belirten Servet Koç, bu gün pazarda bir tane bile olsun araç satamadığını ifade ediyor.
Önceden kâr marjları ve kısa sürede satılabilirlik hesapları ile bir çok insan yatırım yapmak için ikinci el oto almayı tercih ediyordu. Son bir kaç yıldan beri özellikle beyaz eşya ve otolar üzerinde enflasyon oranında çok büyük düşüşlerin olması, ikinci el otoyu yatırım aracı olmaktan çıkardı. Daha önceden 10 milyar Türk Lirasına alınan bir araç bir ay sonra 11 milyar Türk Lirası’ndan alıcı bulabiliyordu. Bu sene ikinci el oto fiyatlarının geçen senelerdeki fiyatların altında olduğunu belirten galericiler, sıfır araç alımında bankaların çok düşük faizler ile uzun vadeli taksit imkanı sunmasının ikinci el oto alım satımını durdurduğunu ifade ediyor. Özellikle orta ölçekli otomobil bayilerinin geçen ayı 3- 4 adetlik satışlarla kapatması üretici-ithalatçı firmaları fiyat indirimli satışlara yöneltiyor. Kampanyalı satışların yeniden başlaması bir süredir canlanma umudu yaşayan ikinci el otomobil galerilerini de üzüyor.

Kullanılmış otomobil pazarında kısa bir canlılıktan sonra ortaya çıkan durgunluk bir süredir otomobilini satmaya çalışan tüketicilerin de umudunu kırıyor. İkinci el otomobil alım satımı yapan Servet Koç ikinci el otomobil pazarında büyük bir durgunluk yaşandığını doğrularken bunu aşmak için devletin otomobil üzerindeki vergileri düşürmesi gerektiğine inanıyor. Bir yıl öncesine kadar Antalya’nın en büyük ikinci el oto pazarına geldiği zaman 3- 4 oto sattığını ifade eden Koç, şu anda bir tane bile oto satamadıklarını belirtiyor. Bunun en büyük sebebini enflasyonun düşmesine bağlayan Koç, “Enflasyon düştükçe insanlar otoya yatırım yapmaz oldular. Daha önceden elin birkaç milyar para geçen herkes ikinci el otoya yatırım yapıyordu. Ve o zamanlarda 10 milyara alınan bir araç birkaç ay sonra 1- 1,5 milyar lira kar ile satılabiliyordu. Çünkü enflasyon sürekli yükseliyordu. Tabi ki bunun yanında bankaların sıfır araç alımında çok az bir faizle uzun vadeli kredi imkanı sunması insanların ikinci el oto alımını oldukça durdurmuştur. Bazen sırf işyerinin masraflarını döndürebilmek için otoyu aldığımız fiyatın altında satıyoruz. Çünkü her geçen gün fiyatlar enflasyon düşüyor. Dolayısı ile insanlar ikinci el otoya yatırım yapmıyor.” dedi.