Engelli sınavındaki ‘yaş engeline’ tepki

Beyoğlu'nda bir grup engelli, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Türkiye genelinde engelliler için açtığı sınavda 40 yaş sınırı getirmesi ve 110 lira para talep etmesini protesto etti.

Taksim Meydanı’nda toplanan engelliler, uygulamanın iptal edilmesini istedi.

Altı Nokta Körler Derneği, Görme Özürlüler Derneği, Halkevleri Engelli Haklar Atölyesi ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği üyesi yaklaşık 30 kişilik grup, engelliler için açılan sınavda 110 lira istenmesi ve 40 yaş sınırı getirilmesini protesto etmek için Taksim Meydanı’nda toplandı. ‘MEB açtığı sınavda engellilerden 110 TL istiyor. İşsizliğin diyeti mi, AKP’nin kötü niyeti mi?’ yazılı pankart açan grup, ‘Sınav hakkı yaş sınırı ile engellenemez, parayla satılamaz’ , ‘Biz engelli değil siz engelleyensiniz’ , ‘Çalışma umudumuz paralandı’ , ‘Çalışma bir haktır satılamaz’ yazılı dövizler taşıdı.

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği adına basın açıklamasını Sevgi Yüksek yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 5 bin engelli personel almak üzere açtığı sınavda 40 yaş sınırı getirmesi ve 110 lira para talep etmesinin büyük çoğunluğu yoksulluk içinde olduğunu belirttiği engelliler için haksız bir uygulama olduğun öne süren Yüksek şöyle konuştu: ” MEB sınavını duyunca umutlanmıştık. Fakat konulan 40 yaş sınırı büyük bir çoğunluğunun başvuru yapma hakkını engellemiştir. Üzerine bir de 110 lira gibi işsiz insanların ödemede güçlük çekeceği sınav ücreti konunca umutlar hüzne dönüştü. Biran önce 40 yaş sınırının kaldırılmasını ve sınav ücretinin makul bir ölçeğe çekilmesini talep ediyoruz.”

Ardından söz alan Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şube Başkanı Murat Demirok, Milli Eğitim Bakanlığını protesto etti. Hükümetin engelli politikasını da eleştiren Demirok, “Bize yapılan en büyük engel, engellilerin önüne konulan engellerdir.” dedi. Demirok, engelliler olarak MEB’nin yaş şartı ve istenen ücretlerin geri çekilmesini talep etti.