Engelli turist Türkiye’yi tercih ediyor

Belçikalı 30 yaş üstü 40 otistik, zihinsel ve yürüme engelli 'Engelsiz Kent/Gezmeye ve Görmeye Engel Yok' projesi kapsamında tatil yapıyor.

Belçikalı 30 yaş üstü 40 otistik, zihinsel ve yürüme engelli ‘Engelsiz Kent/Gezmeye ve Görmeye Engel Yok’ projesi kapsamında tatil yapıyor.
12 günlüğüne Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side beldesine gelen 40 engelli turist, proje kapsamında tarihi ören yerleri ve şehiriçinde gezerek şehir hakkında bilgi sahibi oluyor.
Dört yıldır Manavgat’a tatile gelen Belçikalı engelli turistlerin, tatil masraflarının yüzde 80’nin devlet tarafından yüzde 20’nin ise sivil toplum kuruluşları tarafından karşılanıyor. Gezi kapsamında engelli turistlere, bir doktor, 2 hemşire, 2 hizmetli ve 2 yönetici eşlik ediyor.
Belçikalı engelli turistlerin 4 yıldır tatil yapmada bölgeyi tercih etmesinde Side-Manavgat destinayonundaki otellerin engelli turistlerin A’dan Z’ye engelli turist ağırlamaya yönelik tasarlanması olduğu gösteriliyor.
Belçikalı engelli turistlerin, yılda 2 defa sağlıklı yaşam programları ve proje kapsamında yılda defa tatil haklarının bulunduğu, bununda 4 yıldır Türkiye, Yunanistan, İspanya, İtalya ve Hindistan’da değerlendirildiği bildirildi.
Belçika’nın Flaman Bölgesi Antwerpen şehrin Uzw Deu Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan 40 engelli proje kapsamında Side Antik Kent’i gezdi. Tarihi çarşı içinde gezen engelli turistler yardımcıları eşliğinde esnafla sohbet ederek alış veriş yaptı.
Uzw Deu Rehabilitasyon Sorumlusu Dr. Krista San Eyvole, proje kapsamında her yıl farklı bir ülkede tatil yaptıklarını söyledi.
Eyvole, tatil yapmada Türkiye’yi gtercih etmelerinde kaldıkları otelin asansöründen, tuvaletine, tuvaletinden banyosuna, banyosundan yatak odasına ve yatak odasından yapabilecekleri sportif etkinlik alanlarına kadar engellilere göre dizayn edilmesi olduğunu kaydetti.
Antalya bölgesindeki otellerin önemli bir çoğunluğunun başta yürüme engellilere göre tasarlanmasının tatillerinin 4 yıldır Türkiye’ye yönlendirdiğini aktaran Eyvole, “Manavgat’ta her farklı otellerde tatil yapıyoruz, hemside bizim istediğimiz standartlarda. Yine tarihi ören yerlerine ulaşmada önemli ölçüde bir engelin olmaması bir avantaj. Proje kapsamında Belçika genelinde 4 yıl içinde 220 engelli turist getirdik. Engelli turist ağırlamada birinci sıra tercihimiz Türkiye’de Antalya. Genelde tatillerimizi ilkbahar, sonbahar ve kış ayında yapıyoruz. Kışın Antalya bölgesinde tatil yapmak engellilere iyi geliyor. Bunda konaklama kalitesi yanı sıra ikliminin ılıman olması etkili. ” ifadesini kullandı.
Yürüme engelli mimar Sabine Peters, 6 yıl önce Belçika Brüksel’de geçirdiği trafik kazası sonrası yürüme engelli kaldığını ve 4 yıldırda proje kapsamında Antalya’ya tatile gelmekten mutlu olduğunu söyledi.
Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği(TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, bölge destinmasyonundaki bütün konaklama tesislerinin engelli turistlerin tatip yapmasına yönelik dizayn edildiğini söyledi. Destinayon bölgesindeki otellerin hepsinin engelli turistlerin tatil yapmasında Avrupa Birliği(AB) standartlarında olduğunun altını çizen Aydoğan, Avrupalı emekli ve engelli turistlerin bölgeyi tercih etmesindeki en önemli etkenin otellerin A kalite olması ve konforunun mükemmel olması olduğunu kaydetti.
Bölge destinasyonunda Almanya, Hollanda, İngiliz, Avusturya, Norveç, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve Belçikalılar olmak üzere yıllık ortalama 12 bin engelli turistin tatil yaptığı belirtildi.