Engelliler Çubukçu’dan yeşil nüfus cüzdanı istedi

Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Aydın'da katıldığı toplantıda kendisinden yeşil renkli nüfus cüzdanı isteyen engelliye sitem etti. Çubukçu, "Bunu bir özürlü vatandaşımdan duymak beni çok üzdü.

Bakan Çubukçu, Aydın Belediye Meclisi salonunda sivil toplum örgütleriyle toplantı yaptı. Toplantıya AK Parti Aydın milletvekilleri Ahmet Rıza Acar ve Semiha Öğüş, Vali Mustafa Malay, Belediye Başkanı İlhmi Ortekin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Erdem, sivil toplum örgütü temsilcileri ve diğer vatandaşlar katıldı.

Yaklaşık bir saat süren toplantı boyunca katılımcılar, Çubukçu’ya yaşadıkları sıkıntıları ve isteklerini iletti. Toplantının açılışında konuşan Bakan Nimet Çubukçu, bürokrasiden uzak ve insan sevgisine dayalı bir siyaset izlemeye çalıştıklarını söyledi. Bakanlığının yürüttüğü Aileye Dönüş Projesi ile çeşitli kurumlarda barınan engelli çocukları ya kendi ailelerine ya da koruyucu ailelere vererek aile ortamında büyümelerini sağlamak istediklerini ifade eden Çubukçu, 2007 sonuna kadar ülke genelinde 200 çocuk evi açmayı hedeflediklerini ve ilkini İzmir’de açtıklarını söyledi.

Hükümetin belirlediği pilot iller dışında kalan yerlerde hayırseverlerin katkılarını beklediklerini belirten Çubukçu, “7 milyon 500 bin yaşlısı olan bir toplumda sosyal hizmet kurumlarını artırmamız gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesinin aksine her geçen gün ülkemizde kadın istihdamı azalmaya devam ediyor. Ülkemizde bu anlamdaki boşlukları doldurmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bakanın konuşmasının ardından söz isteyen Türkiye Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatih Özbaş, engelli vatandaşların karşı karşıya kaldığı bir dizi problemden bahsetti. Bunların başında ulaşım ve taşıma araçlarındaki sıkıntıların geldiğini belirten Özbaş, “Yeni uygulanmaya başlayan, nüfus cüzdanlarının arka kısmındaki küçük bir yere yazılan ‘özürlü’ yazısı ihtiyaçlarımıza cevap vermiyor. Sözkonusu yazı çok küçük olduğu için şoförlerle aramızda çok sıkıntı yaşanıyor. Durumumuzun daha iyi anlaşılması için yeşil renkte yeni bir nüfus cüzdanı düzenlenmesini istiyoruz. Önceden olduğu gibi yatalak hastaların bez ihtiyacının karşılanmasını talep ediyoruz. Devlet Su İşleri ve Köy Hizmetleri’nde olduğu gibi Orman İşletme Müdürlüğünde sözleşmeli olarak çalışan arkadaşlarımıza ne zaman kadro verilecek? Özel sektörde de engelli istihdamını arttırmak için yardımcı olmanızı bekliyoruz. Yüzde 90 engelli olduğu halde sağlık hizmetlerinden yeteri kadar faydalanamayan arkadaşlarımız.” şeklinde konuştu.

Bakan Nimet Çubukçu ise yeşil nüfus cüzdanı konusunun kendisini çok üzdüğünü söyledi. Nüfus cüzdanındaki renklerin kişilerin cinsiyetini ayırt etmek için kullanıldığını dile getiren Bakan Çubukçu, “Sizi, devletin diğer kişilere verdiği imkanlardan faydalandırmak için uğraşıyoruz. Böyle bir şeyin hayata geçirilmesi asla mümkün değildir. Şu anda bile kimliklere yazılan özürlü yazısını isteğe bağlı bıraktık. Geçici işlerin kadroya alınması konusu da kesin hükümlere bağlanmıştır. KPSS’ye girmeden ve yeterlilik almadan kimse devlet memuru olamıyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantının ilerleyen bölümlerinde Bakan Çubukçu’ya, kadınlara yönelik şiddet ve madde bağımlılığı ile ilgili meseleler iletildi. Daha önce aile içi şiddet konularında kadın derneklerinin yetkisi olduğunu belirten yetkililer yeni yasada bu haklarının ellerinden alındığını iddia etti.

Ayrıca Aydın il merkezinde 300’e yakın madde bağımlısı olduğu bilgisini vererek, bu durumlara erken müdahale edilebilmesi için destek talebinde bulundular. Çubukçu, bu isteklere şöyle cevap verdi: “Yeni Türk Ceza Kanunu’nda kadına yönelik şiddet en ağır şekilde cezalandırılmıştır. Ne bizim ne de Adalet Bakanlığı’nın bu kanunun değişmesi yönünde bir talebi olması sözkonusudur. Çünkü kanun, çeşitli çevrelerden gelen istekler doğrultusunda hazırlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kanunu da çok geniş kapsamlı düşünülmüştür. Olabilecek her türlü karışıklığa karşı tasarının bünyesinde çözüm yöntemleri mevcuttur.”