Engelliler genel seçimlerde özel sandık istiyor

Referandumda fiziki ve hukuki engellerle karşılaşan özürlüler, genel seçimler öncesi oy kullanabilmek için 'engelli sandığı' uygulamasının başlatılmasını istiyor.

Referandumda fiziki ve hukuki engellerle karşılaşan özürlüler, genel seçimler öncesi oy kullanabilmek için ‘engelli sandığı’ uygulamasının başlatılmasını istiyor.

Türkiye’de sayısı 8 milyona ulaşan ve yaklaşık 4 milyonu seçmen olan bedensel engellilerin oyları çeşitli nedenlerle sandığa tam olarak yansımıyor. Başta fizikî şartların uygun hale getirilmemesi, engellileri oy kullanmaktan alıkoyuyor. Genellikle okullarda oluşturulan seçim noktalarında, sandıkların binanın katlarında yer almasına karşın engelli parkurunun olmaması özürlü oylarının sandıklara yansımasını da engelliyor. Bu yüzden önümüzdeki yıl yapılması beklenen genel seçimler öncesi, benzer görüntülerin yaşanmaması için engelliler şimdiden Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’na çözüm yolları konusunda çağrıda bulundu. İlk olarak oy kullanmaya giden özürlülerin daha uygun şartlarda iradesini sandığa yansıtması için seçim noktalarında zemin katlarda ‘engelli sandığı’ konulmasını istedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, referandumda oy kullanmak için gittikleri sandık yolunda önemli sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Sandığa giderken fiziki engellerin yanında hukuki engellerle karşılaştıklarını anlatan Koyun, “2005 yılında Engelliler Kanunu çıktı. Burada bazı düzenlemeler yapılacağı belirtilmişti. Bunu da düşünerek sandıklara daha kolay ulaşmayı düşünüyorduk. Ancak dünkü referandumda da önceki seçimlerden farklı bir uygulama olmadı. Özellikle görme engelliler ile bedensel engelliler büyük sıkıntı yaşadı. Bunun yanında hukuki engellerle karşılaştık. Sandık başkanlarındaki görevlilerin duyarsızlığı bizi daha da sıkıntıya soktu. Sandıkların dışarı getirilip oy kullanmayı talep ettiğimizde hukuki engeller önümüze konuldu. ‘Oy pusulaları dışarı getirilemez’ denildi. Ancak engelleri aşarak oyumuzu kullanmayı başardık. Benim çıktığım rampa 80 derecelik bir açıya sahipti. 5 kişinin yardımıyla sandık başına gittim. Ufak tefek kazalar da yaşadık.” dedi.

21. yüzyılda sandığa giderken yaşanan bu sıkıntıların ülkeye yakışmadığını belirten Koyun, genel seçimler öncesi her seçim noktasında özürlülerin kolayca ulaşabileceği ‘engelli sandığı’ konulmasını istedi. Dernek Şube Başkan Yardımcısı Yücel Doğanşehir de kendileri için acıma duygusuyla hareket edilmemesi gerektiğini, hukuki çözümlerin lafta değil uygulamaya geçmesini istediklerini kaydetti.

Referandumda oy kullanamayan engellilerden Mehtap Benli, seçim noktasına gitmeden önce yetkililerden bilgi istediğini, ‘sandığın zemin kata taşınamayacağı’ cevabını alınca oy kullanmaktan vazgeçtiğini ifade etti.