Engelliler sema törenine katıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen program kapsamında Kültür Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sema ayini sundu. Programa engelli vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Sema törenlerini Hazreti Mevlana’yı Anma Haftası’ndan çıkararak yılın diğer aylarına da yaymayı amaçlayan Konya Büyükşehir Belediyesi, her ay sema programı ve mesnevi sohbetleri düzenliyor. Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda yapılan etkinliğe engelli vatandaşlar da büyük rağbet gösterdi.

Konya Sakatlar Derneği Başkanı Ahmet Mıhçı, engelliler olarak toplumla kaynaşmak için bu tür faaliyetlere katıldıklarını vurguladı.

Mıhçı, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, kültür merkezi merdivenlerinin ortopedik engelliler için yeniden düzenlenmesini istedi. Kamu Yararına Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan, görme engelli, ortopedik engelli ve işitme engelliler olarak toplanıp sema programına katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Kendi engelleri ile ilgili sık sık espri yapan Özağan, engellilerin toplumla kaynaşması adına bu tür sosyal faaileyetlerin faydalı olduğunu söyledi. Özağan, görmemelerine rağmen, semayı hissettiklerini sözlerine ekledi.

Etkinlik çerçevesinde Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Nuri Şimşekler, Mevlana’nın Mesnevi isimli eserinden beyitler okuyarak Mesnevi sohbeti yaptı. Ardından Kültür Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sema töreni sundu.

Programın tamamlanmasının ardından katılanlar, mutluluk içerisinde salondan ayrıldı.