Engellilerden empati çağrısı

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi Başkanvekili Hayriye Hakyemezoğlu, il genelinde yer alan bina ve kaldırımların engellilerin ulaşımına uygun olmadığını belirterek, 3 Aralık Dünya Engeliler Günü'nde yerel yöneticilerin bir gününü engelli bir kişi ile geçirmesini talep etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi Başkanvekili Hayriye Hakyemezoğlu, il genelinde yer alan bina ve kaldırımların engellilerin ulaşımına uygun olmadığını belirterek, 3 Aralık Dünya Engeliler Günü’nde yerel yöneticilerin bir gününü engelli bir kişi ile geçirmesini talep etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi Başkanvekili Hayriye Hakyemezoğlu, il genelindeki bina ve kaldırımların engellilerin erişimine uygun olmadığını söyledi. Samsun’da kaldırımların engellilere uygun olmayışı nedeniyle bazı istenmeyen olayların yaşanabildiğini söyleyen Hakyemezoğlu, “Samsun’da binalar ve kaldırımlar engellilerin erişimine uygun hale getirilmedi. Bu nedenle özellikle bazı engelli vatandaşlarımız trafik kazalarına kurban gitti. Biz yerel yöneticilerimizden kaldırımları ve binaları engellilerin erişimine uygun hale getirilmesini talep ediyoruz.” dedi.

“EMPATİ YAPILMASINI BEKLİYORUZ”

Tekerlekli sandalyeye mahkum bir engelli vatandaşın gün içerisinde hangi zorluklarla karşı karşıya kaldığının görülmesi amacıyla yerel yöneticilere çağrıda bulunan Hakyemezoğlu, “Yerel yöneticilerimizden 3 Aralık Dünya Engelliler gününü sabahtan akşama kadar tekerlekli sandalyeye mahkum bir engelli vatandaşımız ile geçirmesini talep ediyoruz. Bu gerçekleşirse engelli vatandaşlarımızın trafikte atlattığı ölüm tehlikeleri ve diğer problemler yerel yöneticiler tarafından yerinde görülerek tespit edilip çözülecektir. Bu konuda empati yapılmasını istiyoruz. Çünkü unutulmamalıdır ki; sağlam bireylerinde bir gün engelli olma ihtimali vardır.” diye konuştu.