Engin Noyan Tavşanlılılarla buluştu

Tavşanlı Belediyesi'nin, Hüsnü Ordu Kültür Sarayı'nda düzenlediği programda, Sanatçı Engin Noyan, Tavşanlılılarla söyleşide buluştu.

Dünyanın her yerinde Müslüman var diyen yazar, hayatı boyunca birçok yeri gezme imkânı bulduğunu ifade etti. “Fiji de bile Müslüman var” diyen Noyan, Müslümanların yaşamadığı bir yerin bulunmadığına kanaat getirdiğini sözlerine ekledi. Her yerde Müslümanların bulunmasına rağmen içinde bulundukları ortamda gereken güzellikte İslam’ı yaşayamadığına değinen Noyan, Müslümanların bu halini asıl olana dönmemelerine bağladı.

Karikatür krizine de değinen Noyan, yapılan saygısızlığın bir avuç Danimarkalı karikatürist ile sınırlı olmadığına işaret etti. Batı dünyasının içinde bulunduğu karmaşanın bu tür davranışları beraberinde getirdiğini söyleyen Noyan, Allah’ı hayatlarından kovan zihniyetin çare arayışlarından biri olarak bu davranışıyla karşımıza çıktığını ifade etti.

“Bugün Müslümanların içinde bulunduğu kötü durum bile Batı dünyası için bir umut ışığı” diyen Noyan, “Yaşantımızda inançla birlikte ne çok şeye sahip olduğumuzu fark edelim” şeklinde konuştu. “Allah’ın insanlığa rehber olarak gönderdiği Kur’an-ı Kerim’e daha yakın olalım” çağrısında bulunan Noyan, Kur’an mesajını Peygamber yaşayışıyla ve sahabe tatbikiyle anlamaya çalışmak gerektiğini söyledi.

Kaybetmeye yüz tutan insani değerlerin ne kadar önemli olduğunu hatırlatan Noyan, gerçek medeniyetin inançla birlikte kurulabileceğini dile getirdi. Programında salonu dolduran izleyiciye seslenme imkânı bulan Yazar’ı Tavşanlı Belediye Başkanı Ali İhsan Çakır ve Tavşanlı İlçe Müftüsü İlyas Gümüş de izledi. Belediye Başkanı Çakır, söyleşinin ardından Sanatçı Noyan’a bir plaket takdim etti. Program Noyan’ın sevenlerine kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.